Na českém knižním trhu je dostupná nová kniha v dlouhé řadě komunistických hanopisů. Zatímco ale tuzemská historiografie a publicistika se tu více, tu méně snaží poprat s československými poválečnými dějinami, dvousvazek Jak přízrak komunismu vládne našemu světu vidí totalitní zlo za kdečím, od elektromobilů po lesby. To ale neznamená, že by neměl výpovědní hodnotu. Právě naopak. Bohužel.
Za třicet let svobodného bádání nemáme konsenzuální příběh našich poválečných dějin. Kritika Československa v období socialismu 1945—1989 Jana Rychlíka.
Próza enigmatických vět — a snad právě jen jich. Recenze románu Ladislava Selepka Raison d’être.
Studie o vězeňském tetování jako existenciální sonda. Recenze knihy Tělo za katrem od Aleny Lochmannové.
… aneb kritika kontrarevolučního realismu Jana Nováka. Dobrá životopisná kniha předpokládá autora, který dokáže být během psaní moudrý — třebas i trochu nad své všednodenní poměry. Moudrý ve smyslu kladení otázek, připouštění možností, otevírání perspektiv, uvědomování si četných kontextů, nelenivý při nahlížení za rohy a odemykání nenápadných dvířek u stropu, kam je třeba se namáhavě vyšplhat a ještě se u toho zasvinit. A že bude prostě empatický — tedy bude vidět i jinak než skrz vlastní vždy nutně hubenou zkušenost.
(Převážně) próza, která se nebojí ničeho, natož trapnosti. Recenze na novelu Ondřeje Macla Výprava na ohňostroj.