„Četl jsem pouze výpověď Toy Box ‚Leaving Neverland očima toho, kdo v dětství prožil sexuální zneužití‘, ale nečetl jsem knihu Aleny Mornštajnové ‚Les v domě‘,“ říká odborník na autorské právo František Vyskočil. Nikdo zatím neprokázal, že by se Mornštajnová u Toy Box skutečně inspirovala — pokud by to však udělala, má celá kauza právní, nebo jen etický rozměr?
„Cusk se netají tím, že ‚Obrys‘ napsala za tři týdny. Nebylo by spravedlivé říct, že je to znát, ta kniha je napsaná výborně. Zároveň je zřejmé, že členitější přístup by vyžadoval více času,“ píše v recenzi Jan Němec.
Plagiát, vykrádačka, derivát, nepřiznaná apropriace, výpůjčka. To není výpisek ze slovníku synonym, ale rychlý přehled nálepek, kterých se v posledních několika dnech dostalo novému románu Aleny Mornštajnové „Les v domě“. Právem?
Moravská zemská knihovna v den autorových narozenin otevřela Knihovnu Milana Kundery. Při této příležitosti jsme se ředitele knihovny Tomáše Kubíčka zeptali na jeho vztah ke Kunderovi, na důležitost kultury střední Evropy i na to, proč ještě nemáme Kunderovu monografii.
Knižní trh i literární provoz se s pandemickými opatřeními propadl do krize: zavřela knihkupectví, přestaly téct peníze. Čtenářům i nakladatelům zbývají pouze internetové obchody. Jenže! Jak na placatém monitoru pohladit rafinovanou ražbu, jak zalistovat k náhodnému verši, jak přičichnout k tiskařské černi předcházející slovům? Návštěva knihkupectví není jen o kupní transakci; jde o zážitek smyslový i smyslný — alespoň na chvilku si s knihou zalaškovat, než se rozhodneme k něčemu vážnějšímu. Pokusíme se v následujících týdnech čtenářům pomoci a takové zážitky jim zprostředkovat. Jako první vybírá spisovatel Jan Němec.
Zpravodajský server Aktuálně.cz v pondělí informoval, že Magistrát hlavního města Prahy příští rok nepodpoří Festival spisovatelů Praha. Akce, která má oslavit třicet let své existence, přitom v posledních třech letech od Prahy obdržela vždy nejméně milion korun.