Minulý čtvrtek vyšly v nakladatelství Gallimard sebrané přednášky Paula Valéryho. Německý literární archiv v Marbachu získal obsáhlý archiv rukopisů a korespondence Rainera Marii Rilkeho.
Huntingtonova knihovna do své sbírky získá archiv Thomase Pynchona. Francouzští vězni poprvé udělovali cenu za literaturu.
Fúze amerických nakladatelských gigantů se nekoná. Nově se knihy dají koupit i na sociální síti TikTok.
Překladatelka Sylva Ficová se profesně zaměřuje na angloamerickou literaturu. A protože jí to přijde omezující, pro sebe vyhledává i neanglické knihy. Mezi první knihy v angličtině, které četla, patří Wildeovy pohádky. Ale teprve William Blake ji přivedl k překládání. Poezie ji už nepustila a autorky a autory, hlavně ty u nás neznámé, vyhledává a čte dodnes.
Elfriede Jelineková prohlásila, že právě při četbě „Plechového bubínku“ se rozhodla stát se spisovatelkou. Když Heinrichu Böllovi oznámili, že získal Nobelovu cenu, prý se zeptal: „Proč já? Proč ne Grass?“ Günter Grass je zřejmě poslední člověk, kterému se podařilo jedinou básní na chvíli probrat celý svět. Dne 16. října uplynulo 95 let od narození tohoto titána velké románové prózy.
Další knižní zákazy, tentokrát na Filipínách. Hvězdy na ukrajinském knižním festivalu Lviv BookForum. Sedmý ročník Ceny Václava Buriana.