Jaroslav Hašek, autor velkého torza české literatury dvacátého století „Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války“, zemřel 3. ledna 1923. „Velmi rád improvizoval, psal povídky i v tak hlučném prostředí, jako byla pro něj typická hospoda, kde byl údajně schopen napsat povídku tomu, kdo za něj zaplatil útratu,“ připomíná Erik Gilk.
Marek Přibil (1976) je známý především čtenářům deníku Mladá fronta Dnes, kde působil jako investigativní novinář. Jeho články mimo jiné vedly k odchodu ministra školství Marcela Chládka v červnu 2015, proslavil se ale hlavně nahrávkami s Andrejem Babišem, které stály za nedávnou vládní krizí. Méně početnému publiku se vybaví Přibilova prozaická prvotina Pavouk vydaná již v roce 2004.
Dramaturg a scenárista Tomáš Grombíř (nar. 1978) se rozhodl napsat román, kterého se za redakce Ondřeje Horáka ujalo vydavatelství Paseka. To sice nepatří na českém nakladatelském trhu k hlavním tahounům uvádějícím nová literární jména, avšak občas k takovému kroku přistoupí, jakkoli ne vždy úspěšně (viz například prozaické debuty Martina Němce nebo Jana Bažanta). Obávám se, že ani v případě nejnovějšího pokusu nesáhlo správným směrem.
Literární cena Knižního klubu letos dospěla do dvacátého ročníku a i přes opakující se kritický hlas vůči způsobu jejího udělování nelze pořádajícímu nakladatelskému domu upřít, že na literární scénu uvedl nejednoho kvalitního prozaika. V dnešní době je způsob organizace ceny — tedy že do soutěže jsou anonymně přijímány rukopisy a vítězný je „za odměnu“ vydán — sice výjimečný, ale před druhou světovou válkou podobnou soutěž vyhlašovala nakladatelství běžně (mimo jiné tak byla „objevena“ Jarmila Glazarová).