V minulém roce vyšlo několik zajímavých básnických antologií. Především dvě z nich: „Toto je môj coming out“ a „Milá Mácho“ se dotýkají — každá po svém a způsobem dosti odlišným — některých podstatných témat současné literatury i společnosti.
Kanonické seznamy jsou často kritizovány za to, jak omezený výsek lidské zkušenosti reprezentují a jak vyzdvihují mužská trápení jako všeobecný pohled na svět. Jak by kánon vypadal, kdyby na obecně lidské prožívání reality povyšoval naopak to, co zažívají ženy?
Setkání s knihkupkyní Gabrielou Šemrincovou mělo proběhnout před více než rokem, nakonec to nevyšlo, protože v té době byla těsně před porodem, a navíc se jednalo o období vládních opatření proti šíření covidu. Nakonec jsme se v jejím knihkupectví ve Žďáře nad Sázavou potkali mezi svátky na konci roku 2022.
Léta se mluví o tom, že knižnímu byznysu by pomohlo snížení sazby DPH, ideálně na nula procent. Je to pravděpodobně jediné opatření, na němž se shoduje celý knižní trh — od malých nakladatelů a knihkupců po velké. Nyní ale hrozí, že se sazba DPH na knihy naopak zvedne, jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Vztah k místu či prožívání časovosti může rozkrýt podstatné spojitosti ve vnímání vlastního těla, krajiny a různých podob toho, co znamená obývat prostor. Zajímavý pohled na tyto fenomény nabízí ve svých knihách Anna Gažiová a Lucie Kubalíková.
Psát o literatuře, která je určitou částí odborné veřejnosti znevažována a která je někdy i čtenářstvem vnímána jako odchylka, a ne jako součást obecně lidské literární výpovědi, je občas k vzteku. Předchozí text tohoto seriálu byl vzteku a smutku plný natolik, že v něm nezbylo místo na knižní tipy. Tentokrát to bude naopak.