|

Petr. Kahuďák. Paštikář.

„Prohlížím si fotky, na kterých jsi, a díky nim má náš společný osmiletý příběh jasnou strukturu. S pomocí jednotlivých obrázků se mi vybavují naše setkání,“ píše fotografka Soňa Pokorná v ohlédnutí za Václavem Kahudou (8. listopadu 1965 — 24. července 2023).

Přečíst celé
|

Stále aktuální George Orwell

„V celém svém díle se projevuje jako vzdělaný, svobodomyslný, čestný, humanistický a demokraticky orientovaný kritik společnosti s hlubokým sociálním cítěním vycházejícím z levicových pozic. Řídí se vždy zdravým rozumem, lidskostí a vlastní zkušeností,“ píše Bohuslav Mánek. V těchto dnech je to 120…

Přečíst celé
|

Cesty půlnoci

Mytická pouť Cormaca McCarthyho skončila 13. června 2023. Jeden z nejvýznamnějších spisovatelů současnosti zemřel měsíc před svými devadesátinami. Odemykáme při té příležitosti portrét autora z tématu, které jsme mu věnovali v časopise Host.

Přečíst celé
|

Dětství jako zvláštní stav duše

Když Iva Procházková debutovala prózou „Komu chybí kolečko?“, patrně sama netušila, že se psaní pro děti a mládež stane na dlouhá desetiletí její hlavní tvůrčí oblastí. Byť se prosadila i jako prozaička píšící pro dospělé, dramatička a scenáristka, nejvýraznější stopu za sebou zanechává právě v…

Přečíst celé
|

Carlo Emilio Gadda, autor paradoxů

Pozoruhodných autorů můžeme na Apeninském poloostrově nalézt mnoho, Carlo Emilio Gadda je ovšem svým autorským rukopisem jednoznačně nejoriginálnější. Jeho jazykové a formální textové inovace jsou mimořádné a dodnes nenacházejí výraznou konkurenci. Letos si připomínáme kulatá výročí jeho narození i…

Přečíst celé
|

Kus slunce nám zhasl, když odešel

Často se říká, že každý je nahraditelný. Není to pravda. Nahraditelný je ten, kdo plní určitou funkci, například funkci rektora, prezidenta, vysokoškolského učitele, recenzenta. Osobnost je však nenahraditelná. My, kteří jsme měli to štěstí a byli jsme poblíž profesoru Josefu Jařabovi, který odešel…

Přečíst celé
|

Sloboda rozumu

„Všetci sme vedeli, že to podstatné je Sloboda sám. Jeho účasť na kaviarenských dišputách, brilantná, a do istej miery manipulatívna argumentácia, priateľskosť, ktorú rozdával zdanlivo ľahkomyseľne, a predsa si zachovával ostrý odstup...“ Dňa 16. apríla uplynulo 85 rokov od narodenia spisovateľa,…

Přečíst celé
|

Lepší riskovat otevřeností než zavřít dveře...

Dne 11. dubna odešla Dana Němcová, psycholožka, významná osobnost poválečné české společnosti a nositelka několika významných ocenění. Její život připomínáme textem Magdalény Platzové, který vyšel v loňském dubnovém Hostu jako recenze knihy rozhovorů „Děj se co děj, nemáte se čeho bát…“ Jana…

Přečíst celé
|

Zvláštní půvab i síla výpovědi

„V době, kdy se mluví o krizi humanitních oborů a úpadku jejich prestiže, je právě cesta, již v kontaktu s veřejností nastoupil Martin Hilský, tou cestou, na niž bychom se měli vrátit,“ píše Ladislav Nagy ve svém portrétu překladatele a shakespearologa Martina Hilského, který 8. dubna oslaví…

Přečíst celé
|

Malý človíček, kterého nosím v srdci

„Malý princ“ francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho slaví osmdesát let. V češtině pak poprvé vyšel v roce 1959 ve Státním nakladatelství dětské knihy v překladu Zdeňky Stavinohové. Jaký je příběh druhé nejpřekládanější knihy na světě?

Přečíst celé
|

Street je nejsnazší

Fotograf Radim Dibdiak. Jeho revírem byla ulice. Jeho ateliérem kavárny. Objevoval se nečekaně a ve městě na něj bylo možné narazit každý den. Nejdřív postával o kousek dál, udělal několik fotografií a až potom přistoupil. Baudelaire by z něj měl radost, jako ze skutečného flanéra — člověka…

Přečíst celé
|

Lookbook: Knižní festival Ostrava

Začátkem března proběhl čtvrtý ročník Knižního festivalu Ostrava, který pomyslně zahájil letošní festivalovou sezonu. Akce představila novinky různých žánrů řady nakladatelství z celé České republiky a nabídla i bohatý doprovodný program. Prohlédněte si fotoreportáž.

Přečíst celé