Na začátku února zemřel jeden z nezastupitelných umělců druhé poloviny 20. století — Jean-Claude Carrière. Během svého života napsal víc než sto padesát scénářů. Proslavil se především spoluprací s nejvýznačnějšími umělci a mysliteli druhé poloviny 20. století: napsal knihu s dalajlamou, filmy natáčel s Carlosem Saurou, Andrzejem Wajdou, a dokonce i s experimentálními tvůrci, jako jsou Jonathan Glazer nebo Jean-Luc Godard.
Nakladatelství Malvern vzniklo na počátku 90. let jako pokračování samizdatového vydávání tvorby úzkého okruhu přátel v Liberci. Z této doby pochází onen zvláštní název Malvern, který byl původně inspirován textem avantgardní skupiny Art Bears.
Před pěti roky zemřel ve svých 84 letech Umberto Eco. Muž, který miloval knihy a vzdělanost. Eco byl jeden z nejvýraznějších veřejných intelektuálů posledního půlstoletí, esejista a filozof, který napsal svůj první román o víkendech. Muž, který nás neustále nabádal, abychom nezapomínali myslet.
Vypadá to, že už příští týden budou opět moci otevřít obchody, a to včetně knihkupectví. Proto jsme se knihkupkyň a knihkupců zeptali na to, jestli jsou připraveni na otevření, které bude až do poslední chvíle nejisté.
Vědecká skupina Integrální výzkum textu a četby z Univerzity Karlovy zkoumá čtení beletrie u dětí ve věku od osmi do jedenácti let. Výzkumný tým od loňského ledna sleduje, nakolik jsou děti v této fázi čtenářského vývoje schopné napojit beletrii na vlastní zkušenosti. Zároveň sleduje i texty, které jsou dětem v tomto věku nabízeny ve škole. Na konci výzkumu by měly z čtenářských analýz vzejít návrhy nových zážitkových prvků do výuky čtení a výchovy ke čtenářství. Rozhovor s vedoucí skupiny Anežkou Kuzmičovou.
Básník Pavel Zajíc loni začal produkovat podcast Korektní poezie. „Tolerantní podcast českého básnického provozu“ se v prvních dílech zaměřil na diskuse nad konkrétními sbírkami, s přelomem roku pak přišlo několik bilančních epizod, pojmenovaných Výběr českých básní 2020. V ohlédnutí za poezií uplynulého roku se sešla spousta editorů a redaktorů tuzemské literární scény — jde tak bez nějakého velkého přehánění o jednu z nejpozoruhodnějších reflexí české básnické tvorby z poslední doby.