Nuda má své nezastupitelné místo i v umění. Například v díle Jaroslava Vrchlického. Ukázka z knihy Od práce k zábavě o „volném času v české kultuře 19. století“.
Velká Británie prohrála válku o Falklandy a fenomenální počítačový vědec a matematik Alan Turing se věnuje vývoji umělé inteligence… Ukázka z nového románu britského prozaika Iana McEwana.
Americký spisovatel, přírodovědec a milovník přírody Henry David Thoreau si vedl čtyřiadvacet let deník. Výbor z jeho esejistických a intimních zápisků teď poprvé vychází v českém překladu v nakladatelství Paseka.
Studie Intelektuálové a masy podrobuje kritice elitářské teze některých nejznámějších osobností britské literární scény konce 19. a počátku 20. století. Nešetří ani spisovatele H. G. Wellse.
Martin Hilský se pokusil o celostní pohled na Shakespearovu dobu, přičemž téměř třicet let pracoval nejen s texty Shakespearových her a básní, ale taky s kontexty jeho doby. Z knihy jako celku je patrné, že jejím hlavním tématem jsou lidé Shakespearovy doby a proměny jejich mentality. Ukázka z knihy Shakespearova Anglie a rozhovor s autorem.
Dokumentární bedekr po osobní paměti rodného města, literární selfie nebo zpětný statusový deník? To všechno prý může být prozaický debut slamera Filipa Koryty, známého spíše jako Dr. Filipitch.