Naděje v emigraci

Na Měsíci autorského čtení v Brně dnes vystoupí spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová, autorka oceňovaných knih jako K moři, Zmizet nebo nově Pod sněhem.

Co budete dnes číst? Dvě povídky, které jsou z cyklu několika dalších povídek, které se odehrávají v jedné rodině. Moje první povídka je z pohledu muže, otce rodiny, druhá z pohledu jeho ženy. Mám ještě jednu krátkou z pohledu synka, ale nevím, jak to vyjde s časem. Ocitáte se i na druhé straně čtení – jako posluchač? Je třeba nějaký autor, na jehož autorské čtení nedáte dopustit? Ne, nikdy. Jeden z nejživějších trendů v literatuře jsou v současnosti audioknihy, lidé poslouchají jak spotřební detektivky, tak umělecky ambiciózní počiny. Čím si popularitu audioknih vysvětlujete? Patrně tím, že se dají poslouchat i v čase, který čtení věnovat nelze. Třeba při řízení auta. Nebo v autobuse, když se vám při čtení dělá zle, poslouchat můžete stále. Znám dívku, která poslouchá audioknihy při vaření.

Petra Soukupová, foto: Milan Soukup

Petra Soukupová, foto: Milan Soukup

Měsíc autorského čtení (MAČ) se už tradičně koná v několika zemích střední Evropy. Zatímco z pohledu kultury může být Evropa spojená a zažívá zlaté časy, v širším kontextu se daří spíš pověstné „blbé náladě“. Kde vidíte zdroj zhoršující se společenské atmosféry? V blahobytu západního světa, myslím, že lidé berou mnoho věcí jako samozřejmost a neváží si jich. Každý chce víc a myslí si, že může mít všechno bez ohledu na to, jak se chová a jak žije. Chybí nám pokora, úcta a slušnost. Spatřujete někde – nebo v někom – naději na zlepšení? Ne. Pro sebe tak maximálně v emigraci do Kanady.