Vánoční anketa

Vánoce jsou obdobím klidu, pohody a spousty času na dodělání věcí, na které nebyl v průběhu roku čas, spadá do toho i čtení. Ano, takto poklidně vánoční svátky mohou působit, ale častokrát je to jen vzdálená realita. Své o tom vědí workoholici, rodiče malých dětí či ti, kteří si příliš brzy vyčerpali dovolenou. Proto jsme se tentokrát osobností z literární branže zeptali na to, co se letos o Vánocích pokusí přečíst. Plány jsou veliké, uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Dora Kaprálová, spisovatelka

Slibuji, že bych se znovu ráda ponořila do čtení románů Anna KareninaVojna a mír — tyhle dva opusy mě lákají už dlouho a začtu se do nich, jen co bude za okny sníh. A taky BěgunyDenní dům, noční dům od Olgy Tokarczukové bych si o Vánocích ráda četla, ovšem jen na českém venkově. V Berlíně Houellebecqův Serotonin. A něco o zániku střední Evropy. Ale nejspíš budu jako obyčejně číst i to, co mi padne nahodile do rukou a co uvidím v běhu, aniž bych po tom bůhvíjak toužila: německé nápisy na baleních toaletního papíru, letáky berlínských stěhovacích firem, blikající poutače na erotickou masáž, vánoční statusy na Facebooku, vše o kolumbijském narkobaronovi Escobarovi, zprávu o mizejícím indickém ostrově. Budu si číst česky a myslím, že i básně. A nejspíš i nápisy německých, českých, moravských, rakouských a maďarských obcí. To s velkou chutí! Budu myslet na slovosled, úpadek světa a děsuplnou sílu slov, protože Vánoce už jsou takové.

Petr Čornej, historik

Co tak může číst člověk, který strávil dětství na Žižkově a napsal knihu o Žižkovi? Takže moje volba je jasná, o Vánocích budu číst knihu Jaroslava Čvančary Městská část Praha 3 v proměnách času.

Eva Klíčová, redaktorka časopisu Host

Po čtvrt století znovu vyšel soubor studií o psychologii vnímání Ernsta Hanse Gombricha Umění a iluze — k tomu se jako dávný absolvent dějin umění strašně ráda vrátím, nakonec trochu sentimentální Vánoce jsou na to ideální. Taky doufám, že konečně v klidu dočtu naopak nesentimentální Sapiens, stručné dějiny lidstva od Yuvala Noaha Harariho. A kdyby chtěl někdo tip na něco přece jen novějšího, tak rozhodně doporučuju knihu Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa Joshuy B. Freemana, tu jsem dočetla nedávno, ale během těchto krátkých temných dní bych si ji dala klidně ještě jednou.

Viktor Janiš, překladatel

Buridanův osel to měl ještě dobré: ten se musel rozhodovat jen mezi dvěma hromádkami sena. Já budu mít výběr mnohem pestřejší — Barnesův Jediný příběh, Manuál pro uklízečky od Lucie Berlinové nebo Čornejův Žižka? Na stole na mě pomrkává Cthulhu z Moorova komiksového opusu Providence, ale ve čtečce čeká rukopis nového Faberova románu D: příběh dvou světů, který vyjde v angličtině až za rok. Tak… nejdřív Faber. A pak se uvidí. Třeba dojde i na Kehlmannova Tylla.

Anna Rezková Horáčková, nakladatelka, Paseka

Vánoční svátky se snažím trávit s rodinou a s přáteli a na čtení bohužel moc času nezbývá. Z tohoto důvodu a možná i jako kompenzaci ke světu pohádek jsem si pro letošní rok vybrala povídkovou knihu Manuál pro uklízečky od Lucie Berlinové, jež je považována za jednu z nejlepších amerických spisovatelek. Povídky vycházející z autorčina života jsou velmi silně emočně laděné. Vtahují čtenáře do světa podřadných prací, protialkoholní léčebny, nefunkčních rodinných vztahů. To vše s dávkou humoru a melancholie.

Guillaume Basset, dramaturg veletrhu Svět knihy

Mám v plánu přečíst si The Game Alessandra Barrica. A jelikož jsme na květnový veletrh do Prahy pozvali Olgu Tokarczukovou, konečně si přečtu její knihu Pravěk a jiné časy, kterou jsem nečetl a kterou lidé popisují jako její nejlepší. Pokud mi následně zbyde čas, možná se pokusím znovu přečíst Prousta.

Hana Lehečková, redaktorka a spisovatelka

Kromě toho, že budu o vánočních svátcích koukat na Popelku, Pretty Woman a taky na čtvrtý díl Shreka (to je ten díl, ve kterém je Fiona odbojářkou, cool), si snad konečně přečtu knihu Pohyby ledu, která mi už nějakou dobu leží na stole a je prý trochu psycho, což je přesně ten druh literatury, co mám ráda. Taky si brousím zuby na knihu Dinosaurium. Chci ji dát své malé neteři pod stromeček a plánuji, že hned po tom, co si ten dárek rozbalí, jí ho nemilosrdně zabavím. (Ale zase vrátím, Ježíšku, no fakt!)

Josef Jařab, amerikanista a překladatel

Pokusím se dočíst knížku Davida Runcimana How Democracy Ends. Není moc optimistická, takže zkusím najít v knihovně pro naše vnuky rovněž něco potěšitelnějšího. Třeba Kingsleyho Amise nebo Richarda Brautigana, jestli je tam najdu.

Anna Cima, japanistka a spisovatelka

Rozhodně se těším na dvě anglicky psané knížky, na které mám samé dobré reference. Jde o Girl, Woman, Other od Bernardine Evaristové a Trust Exercise od Susan Choi. Pak mě čeká hromada japonských věcí…

Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media

Na Vánoce se moc těším a jedním z důvodů je, že se dostanu ke čtení víc než v průběhu roku. Mám v plánu přečíst některé z titulů, které jsme vydali v předchozích měsících, ale zatím jsem se do nich neměl šanci zakousnout. Jedním z nich je nejnovější thriller Joa Nesbøho Nůž, jenž je podle řady recenzí jedním z nejlepších a nejpropracovanějších případů, na kterých Harry Hole pracoval. Chystám se také na další skvělý počin Roberta Galbraitha Smrtící bílá. Už teď se těším na další osudy Cormorana Strikea, a to nejen v oblasti řešení zločinu, ale také ve věci vývoje jeho rozháraného vztahu k asistentce Robin.

Jiří Walker Procházka, spisovatel

Letos to vidím na Vánoce komiksové… Vím, že dostanu Lipse Tulliana: Další dobrodružství od geniálního Káji Saudka. (Jinak mého skvělého a již v nebi kreslícího přítele.) Potom jsem obrazil speciální antikvariáty a dokoupil si pár kilo francouzských komiksů (jmenovat Jodorowského, Gala nebo Moebia je nošením… bublin do komiksů). Teď ale dočítám (asi potřetí za čtyřicet let) Rudou žeň od Hammetta, a je to furt nářez. V rámci vánoční pohody si přečtu fantasy Začarovaný hvozd od mé ženy, spisovatelky Kláry Smolíkové. A ona si zase prý bude číst knížku ode mě Rédl: Příběh člověka, který chtěl být čestný, aspoň to říkala. Jo a málem jsem zapomněl — fajn čtenářské Vánoce přeju všem. A veselého Sylvestra (Stallona)!