Foglar ve dvacátém prvním století

Ester Kuchynková, Jiří Grus, Pavel Čech a Jindřich Janíček jsou ilustrátoři, kteří se zapojili do vydání foglarovek v moderní grafické úpravě. Romány Jaroslava Foglara takto postupně vycházejí od roku 2018, další jsou v plánu. Pátá kniha Stínadla se bouří vyšla minulý týden. Rozhovor s Petrem Eliášem, šéfredaktorem nakladatelství Albatros, které za projektem stojí.

Kde se projekt vydání foglarovek v novém kabátu vzal?

S projektem nového vydání zásadních foglarovek nás oslovila Skautská nadace Jaroslava Foglara, která jako vlastník autorských práv hledala vhodného partnera. Od samého počátku je naším hlavním cílem přitáhnout ke knihám Jaroslava Foglara nové čtenáře, dnešní děti. Jsme přesvědčeni, že přestože některé Foglarovy romány jsou přes osmdesát let staré, svými ideály, dobrodružstvím prožitým často doslova za domem a notnou dávkou klukovské romantiky mají co říct i dětem, které jsou zvyklé na jiný typ literatury.

První čtyři knihy v novém provedení, foto: nakladatelství Albatros

První čtyři knihy v novém provedení, foto: nakladatelství Albatros

Zapojuje se Skautská nadace Jaroslava Foglara i do produkce samotných knih?

Nadace je partner, jakého si pro podobný projekt přeje každý nakladatel. Naši kamarádi ze SNJF nejenže důsledně spravují práva Jaroslava Foglara a bedlivě střeží jeho odkaz, ale především — konkrétně skrze osobu Romana Šantory — přinášejí obrovské množství nápadů a impulsů a podpírají naši práci hlubokými znalostmi. Navrhli první ilustrátory a konzultujeme s nimi výběr všech dalších, přicházejí s novými edičními řadami a projekty, dohlížejí na výtvarnou koncepci a obsahovou správnost.

Pustili jste se do realizace s přesvědčením o úspěchu, anebo s obavami?

Od obojího trochu. Věděli jsme, že máme v rukou nezpochybnitelnou kvalitu, ale nemohli jsme si být jisti, jak současné děti foglarovky přijmou. Moderní a zdařilá grafická úprava, výtvarný doprovod a technologické provedení sice možná zaujmou a přimějí čtenáře vzít knihu do ruky, ale nakonec je stejně nejdůležitější text a příběh. Leccos v románech Jaroslava Foglara může působit archaicky, ale to základní, tedy touha po kamarádství a dobrodružství, je něco velmi nadčasového. Proto jsme věřili, že se prosadí.

Jaké jsou ohlasy? Přece jen je to zásah do něčeho, co známe téměř všichni, dalo by se říct do literární tradice.

Ohlasy jsou různé, vnímáme jak názory mladých čtenářů, tak postřehy dlouholetých fanoušků Jaroslava Foglara a sběratelů. Každou knihu, případně dilogii či trilogii, ilustruje jiný výtvarník a přístupy a zpracování se od sebe navzájem velmi liší, takže není s podivem, že ne vždy jsou všichni čtenáři bez výhrad nadšeni. Ale jsme přesvědčeni, že vzniká nový kánon, který odolá náporu času a pomůže přenést Jaroslava Foglara do 21. století.

Nejnovější kniha Stínadla se bouří,  foto: nakladatelství Albatros

Nejnovější kniha Stínadla se bouří, foto: nakladatelství Albatros

Chystáte další tituly?

Na podzim vyjde Boj o první místo s ilustracemi Jaromíra 99 a Tajemná Řásnovka, kterou výtvarně doprovodí Barbora Kyšková. Zároveň chystáme „sběratelské“ vydání Záhady hlavolamu s ilustracemi Jana Fischera a co nejlépe restaurovaný a vytištěný soubor Fischerových komiksů o klubu Rychlých šípů. Vedle toho spustíme řadu knih, jež jejich autoři zasadili do světa Jaroslava Foglara. Pomyslnou první vlaštovkou bude Poselství ze Stínadel Josefa Červinky — Grifina.

Nevydáváte jen knihy, ale i doprovodný materiál. O co konkrétně jde?

Vydali jsme například překrásný plakát Stínadel od Pavla Čecha nebo portfolio dvanácti velkoformátových reprodukcí komiksů o Rychlých šípech. Chystáme Diář Rychlých šípů s množstvím nápadů na nejrůznější aktivity.

Avizovali jste rovněž vydání celé řady publikací teoretického charakteru, jak to vypadá s nimi?

Chystáme řadu s pracovním názvem Fenomén Foglar, která Jestřába představí jako důmyslného teoretika i zkušeného praktika v práci s mládeží. V ní vyjdou již dříve vydané publikace, jako je třeba Náš oddíl, ale i knihy, se kterými se čtenáři seznámí vůbec poprvé. Svým způsobem sem patří i výbor z Foglarových deníků.