Byli jsme označeni za ovce

Už více než týden trvá na Literární akademii stávková pohotovost. Vyvolaly ji kontroverzní kroky Miroslava Doležala, jednatele německé firmy, která Literární akademii vlastní. Zpožďují se platby zaměstnancům i studentům v zahraničí, bez důvodu byl odvolán rektor Petr Kaňka, Doležal odmítá komunikovat se studenty i akademickou obcí, k Literární akademii se má přilepit obor management ve zdravotnictví. O budoucnosti školy, stávce a protestech mluvil s H7O Michal Beck, jedna z hlavních postav stávkového výboru.

Jak se vlastně zrodil nápad uspořádat stávku? Začalo se o ní údajně mluvit už v prosinci. V prosinci se začalo o stávce mluvit po zasedání akademického senátu, kdy celá situace na škole gradovala. Dozvěděli jsme se, že Jiří Dědeček, do té doby vedoucí katedry literární tvorby, odešel kvůli neshodám s Miroslavem Doležalem. Díky tomu byl ohrožen chod katedry a studentům chyběla záštita nad bakalářskými a diplomovými pracemi. Zároveň s tím gradovaly i finanční potíže, kdy se některým pedagogům, zvláště pak externistům, zpožďovaly platy. Komunikace ze strany vedení školy byla nulová, což celou situaci jenom vyhrocovalo. Stále jsme se však snažili dosáhnout nějakého dialogu a napravení situace. Uspořádat stávku jsme se rozhodli až na základě odpovědi Doležala na další akademický senát. V odpovědi, která ovšem opět nezodpověděla žádné dotazy studentům, mimo jiné stálo, že „pokud snad někteří z pedagogů nedovedou profesionálně řešit své pracovní záležitosti, to nejhorší, co mohou učinit, je zneužívat k tomu podobná shromáždění a dokonce své studenty“ a dále „zatahování studentů do svých utilitárních politicko-odborářských aktivit je nejen pokleslé, ale i nevkusné“. Z této odpovědi pro nás vyplynulo, že jsme považováni za studenty bez názoru, dalo by se říci, že jsme byli označeni za ovce. Na to jsme jako studenti — navíc platící klienti! — museli reagovat. Má stávkový výbor kromě donucení Miroslava Doležala k rezignaci, nebo aspoň k předložení požadovaných dokumentů z valné hromady, vedoucích k odvolání rektora Petra Kaňky, nějaké další požadavky? To je ten nejdůležitější požadavek. Všechny naše ostatní požadavky, nebo problémy, které studenti na škole vnímají, jsou právě spojeny s touto osobou. Několikrát jsme apelovali, aby se zlepšil stav interiéru a vybavení školy, několikrát nám to bylo přislíbeno, ale nic se nezměnilo. Padla i žaloba na majitele Literární akademie za nenavrácení storno poplatku a mají být podány další. Chystáte kromě stávky a žalob další formy nátlaku na vedení a protestů? Vydáváme další a další tiskové zprávy, komunikujeme s médii a vytvořili jsme stávkový výbor, který se snaží dál celou situaci řešit. Nyní chystáme happening LA, kam jsme pozvali mnoho hostů. Chceme jím ukázat, že naše škola je právoplatným členem celorepublikové akademické obce. Také chceme poukázat na nedostatečný zákon o soukromých vysokých školách. Díky němu se soukromá vysoká škola, stejně tak jako ta naše, může ocitnout jen jako nástroj v rukou investora. Chceme vyvolat debatu, aby se to, co se stalo u nás, nemuselo opakovat jinde. Jak by tedy měla vypadat budoucnost školy? Popřípadě soukromých vysokých škol v Česku, Literární akademie není první soukromá škola s problémy. Doufáme, že se nám školu podaří navzdory problémům zachovat a ukázat, že vychovává kvalitní a užitečné studenty. Spousta absolventů pracuje v různých redakcích, ať už v tištěných, nebo audiovizuálních médiích, vydávají knihy… Literární akademie je jediná škola s těmito obory v České republice a měla by tak zde i nadále mít své místo. Budoucnost školy by jistě měla jít směrem rozšiřování oborů, ale stále uměleckých, a ne managementu ve zdravotnictví. Tím mám na mysli dramatickou tvorbu, filmovou tvorbu a podobné umělecké obory. Myslím, že to je cesta, jak školu finančně stabilizovat a zároveň jí nechat to umělecké kouzlo, které bylo vždy její devízou. A to, že nejsme první škola s těmito problémy, je právě do jisté míry dané tím nedostatečným zákonem o soukromých vysokých školách. Rád bych zdůraznil, že naše škola nemá problémy s odborností a kvalitou, naopak, ta je tu skvělá, problém je pouze na té druhé straně, na straně firmy. Komunikujete s jejími majiteli? Ví se, co si o situaci myslí? Majitelům jsme zasílali už několik mailů, mimo jiné i s tiskovými zprávami a odkazy na média, která o celé kauze informovala. Ani na jeden nám však zatím nepřišla odpověď. Posílali jsme již také dopis, v kterém byla i petice za odvolání pana Doležala z jeho funkce. Naposledy jsme je opět urgovali, aby přijeli a celou situaci urgentně řešili, ovšem opět bez odpovědi. Zvali jsme je i na chystaný happening, ale komunikace z jejich strany je pořád nulová.

Stávkový výbor, foto: Michal Beck

Stávkový výbor, foto: Michal Beck

Minulý týden jste se s panem Doležalem setkali, ale jednání nic moc nepřineslo. Proč? Jak jednání probíhalo? Ta schůzka se uskutečnila v průběhu pondělní stávky. Pan Doležal pozval zástupce studentů akademického senátu k diskusi. Ovšem diskuse probíhala stejně jako těch pár předtím, nedostávali jsme žádné konkrétní odpovědi, jen se kolem všech témat kroužilo. Navíc jsme se dozvěděli, že byl odvolán rektor Petr Kaňka, k čemuž jsme nedostali žádné potřebné dokumenty a ani nám nebylo vysvětleno, proč se tak stalo. Zástupci studentů akademického senátu tak po všech problémech, které trvaly už nejméně rok, předali panu Doležalovi prohlášení, v kterém mu vyslovili nedůvěru, požadovali jeho odstoupení a nadále ho nepovažují za partnera k diskusi, pro jeho destruktivní kroky ve vedení školy. Odvolaného rektora a odstoupivší prorektory má dočasně zastoupit grémium odborníků, částečně složené z pedagogů Literární akademie. Zná se už složení grémia? Jaký k němu stávkový výbor zaujme postoj? To je také celé legrační a opět to jen podtrhuje způsob komunikace se studenty. Ta informace se objevila v tiskové zprávě, kterou vydal pan Doležal. Nicméně ta tisková zpráva byla připíchnuta na jednu nástěnku ve škole a nebyla vůbec vyvěšena na internetový studentský informační systém. Což je pro mě nepochopitelné, neboť je to zcela zásadní informace pro všechny studenty. Co se týče složení grémia, to stále neznáme. Tušíme, kteří lidé by se mohli v grémiu objevit, a pokud se tak stane, budeme nuceni dále vyvíjet nátlak na vedení a vytvářet protesty. Ale to předbíhám. Očekáváte výraznější zásah státu do situace na akademii, například v podobě šetření Akreditační komise? O celé kauze ví ministerstvo školství, které také kontaktoval i stávkový výbor. Stejně tak je s problémy obeznámena ČMKOS. Doufáme, že nám celou situaci pomůžou vyřešit, neboť už je opravdu katastrofální. Literární akademie je spojená s výraznými jmény české literatury. Podporují vás kromě zástupců akademické obce třeba i spisovatelé? Myslím, že všichni, kteří si touto školou nějakým způsobem prošli, ji mají pod kůží. Vždycky to bylo místo plné tvůrčí touhy a skvělých lidí. Už jen ta velká jména, co na škole působila — Jiří Dědeček, Michal Viewegh, Radka Denemarková, Petr Šabach… Na happening LA jich také spoustu zveme a doufáme, že nás přijdou podpořit. Také na škole nyní vzniká festival MELA, kterým chceme ukázat, že tu jsou kvalitní mladí autoři, kteří si zaslouží podporu a pomoc. A byl bych rád, kdyby na tento festival dorazilo co nejvíce lidí, a tímto bych je rád všechny pozval.