Knize a knihou na pomoc
Kniha o homosexuálních rodinách a její autorka dostaly papežské požehnání. Uprchlíci v Calais zase dostali novou knihovnu. A komunitní knihovny v Americe mají problém se zákonem.
Papež František I. požehnal dětské knize o různých typech rodin, včetně těch homosexuálních. Stalo se tak poté, co nový benátský starosta Luigi Brugnaro na začátku července v rámci plnění předvolebních slibů zakázal na školách asi padesát knih s LGBT tematikou. Po protestech italských nakladatelů, veřejnosti a řady spisovatelů se seznam zmenšil na dva tituly – Jean a deux mamans (Jean má dvě maminky) Ophélie Texierové a Piccolo Uovo (Malé vajíčko) Francescy Pardiové. Právě Pardiové a Malému vajíčku se dostalo chvály a uznání od hlavy katolické církve: spisovatelka poslala v červnu spolu s několika dětskými knihami o LGBT papeži dopis, v němž prosí o vzájemný respekt a podporu mezi církví a gay komunitou. Podle oficiálního stanoviska Vatikánu je nicméně papežovo požehnání ze závěru dopisu určeno jen Pardiové, a nikoliv celému LGBT hnutí.
Veřejné a nezištné literární podpory se dostává i válečným běžencům v Calais. Francouzské město se stalo synonymem současné uprchlické krize a momentálně v tamním táboře přebývá přes tři tisíce migrantů. Kromě základních potřeb, jako jsou jídlo, ošacení nebo léky, chybějí často vzdělaným běžencům také knihy – k zařizování potřebných formalit i na podporu a rozptýlení, většinu z nich čeká v táboře dlouhé čekání. Britská učitelka Mary Jonesová proto v táboře založila provizorní knihovničku, která by měla migrantům přístup ke knihám usnadnit. První zájemci už kromě slovníků shánějí i povídky a poezii. Do knihovny již stačilo přispět výběrem svých titulů nakladatelství Verso.
Po domácku vyrobené knihovny rostou už několik let i ve Spojených státech. Projekt Little Free Library (Malá bezplatná knihovna) s před domy umístěnými malými budkami na knížky, z nichž si lze půjčovat výměnou za jiné, se od první budky v roce 2009 rozrostl v globální fenomén. Lokální knihovny, díky nimž se rodí nové známosti a čte se i více knih, začíná mít v některých městech namále: nadšení uživatelů knihovniček často nesdílejí technokratické radnice a zastupitelstva, které víc než vitální komunity zajímá pečlivé dodržování i té nejposlednější vyhlášky. Provozovatelé knihovnických budek proto občas musejí válčit s úřady o to, že jejich skříňka s pár výtisky oblíbených románů nebrání průjezdu sanitek nebo neohrožuje chodce.