Společnost Amazon představuje nový projekt a službu. Tvůrci audioknih pro její platformu Audible si mohou nechat udělat AI model svého hlasu a produkovat tak více obsahu.
Září nabídne vedle Tabooku i další literární festivaly. A také akce připomínající 100. výročí narození spisovatelů Ivana Diviše a Josefa Škvoreckého.
Knižně vyjdou doposud nepublikované básně J. R. R. Tolkiena. Olympiáda pro Paříž znamenala zvýšení prestiže i obchodní příležitosti — tedy až na knihkupce.
Ve středu 18. září se v Praze a dalších desítkách měst po celém Česku uskuteční již 18. ročník akce Noc literatury. Letos představí rekordních 22 knižních titulů.
Co nabízí literární část programu Prague Pride, nové ukrajinské knihkupectví v Praze nebo po delší pauze znovu pořádaný Tabook? Jaká zpráva nedávno zahýbala českým knižním trhem a co vypovídá nový výzkum o nákupu a čtenosti knih v Česku a na Slovensku?
Většina nakladatelů i autorů si počátkem léta bere zasloužené volno, ale absenci obvyklých autorských čtení, besed a dalších akcí spjatých s knihami čtenářům v červenci naštěstí vynahradí hned několik menších i větších festivalů s bohatým literárním programem.
Svět knihy Praha má za sebou další úspěšný ročník a připravuje se na Portugalce. Společnost Albatros Media pokračuje koupí patnácti e-shopů ve své zahraniční expanzi. Na Podzimním knižním veletrhu budou moci autoři vystavovat knihy vydané vlastním nákladem.
Ve dnech 23. až 26. května se bude konat již 29. ročník Světa knihy Praha, který vedle nejnovější produkce tuzemských i zahraničních nakladatelů nabídne i bohatý doprovodný program. Přinášíme stručného průvodce den po dni…
Spisovatelé i nakladatelství kritizují aplikace a platformy nabízející zhuštěný obsah knih: výpisky jsou často zavádějící, obsahují nesprávné citace a také snižují prodejnost. Na prodeje si naopak nemohou stěžovat komiksy, včetně těch nejstarších.
Známe vítěze 23. ročníku Magnesie Litery: knihou roku se stal román „Hella“ Aleny Machoninové. Litery jsou dost možná jedinými literárními cenami, které v Česku registruje široká veřejnost. V jejich stínu zůstalo například udílení Výročních cen NČLF nebo vyhlášení nominací na Cenu Jiřího Ortena.
V úterý 2. dubna obletěla svět zpráva o úmrtí guadeloupské spisovatelky Maryse Condé. Tato první dáma antilské literatury, výrazný hlas angažovaného psaní, autorka nevídaně pestrého díla obrovského rozsahu zemřela ve Francii ve věku devadesáti let.
Psaním se v ČR většina autorů a autorek ani dnes neuživí a honoráře za jejich účast na literárních akcích stále ještě nejsou samozřejmostí. Svědčí o tom i výpovědi lidí z knižní branže, které se v uplynulých týdnech objevily v tuzemských médiích.