Nové systémové řešení

Vzhledem k současné krizové situaci se nezávislí nakladatelé snaží přijít s novými možnostmi, které by zmírnily ohrožení jejich existence a dlouhodobě zlepšily podmínky jejich fungování. Nově vzniklá platforma Knihex přichází se systémovým řešením — s tzv. e-katalogem. Nápad je podle tiskové zprávy sice v začátku, ale teď více než kdy jindy je zásadní, aby byl uveden do provozu co nejdříve. Více v rozhovoru s nakladatelkou Karolinou Voňkovou.

Už v první tiskové zprávě ke koronavirové krizi platforma Knihex avizovala rozjetý projekt „nového obchodního modelu“. Můžete jej v krátkosti popsat?

Ideu e-katalogu jsme začali rozvíjet začátkem letošního roku poté, co se na zimním festivalu Knihex uskutečnila debata o knižní distribuci, která pro malá nakladatelství nevyzněla zrovna optimisticky. Nový obchodní model neboli e-katalog je jedním z plánovaných výstupů platformy Knihex, která se chce mimo jiné zabývat i osvětou ohledně výroby a nakupování směrem k veřejnosti, ráda by také otevřela diskusi ohledně financování vydávání knih, grantové politiky apod. E-katalog by měl propojit malá nakladatelství a nezávislá knihkupectví. Každý zapojený nakladatel si bude spravovat svůj profil, vkládat knihy, nabízet například i doprovodný program, knihkupec si bude knihy vybírat ze souborného katalogu, vytvoří jednu objednávku, ta se ale vzápětí rozpadne na jednotlivé objednávky, které budou nakladatelé vyřizovat sami. Není to distribuce, ale další alternativa. Na e-katalog bude navázaný i pravidelný newsletter, který bude knihkupce — a potažmo jejich zákazníky — informovat o novinkách nebo třeba oceněných knihách.

Karolina Voňková, foto: Vojtěch Havlík

Karolina Voňková, foto: Vojtěch Havlík

Inspirujete se při koncipování platformy v zahraničí?

Zajímáme se o to, jak knižní trh funguje jinde ve světě, a jednotlivé prvky nás inspirují, nicméně samotná idea celé platformy vznikla jako reakce na situaci na českém knižním trhu, bez přímé souvislosti se zahraničními modely.

Jak by měla přesně probíhat ona „implementace do knižního trhu“?

Pokud se nám podaří vytvořit opravdu funkční model, zapojí se dostatečný počet nakladatelů a knihkupců a podaří se nám dobře nastavit pravidla, která budou dodržována, včetně funkční logistiky, e-katalog se stane součástí knižního trhu.

Budete se ucházet o nějakou podporu ze strany státu? Ministr kultury Lubomír Zaorálek se zdá být ve svých prohlášeních nakloněn hlavně podpoře malých nakladatelů.

Máme to v plánu, nicméně zatím nevíme, jak bude konkrétně grantová podpora v nejbližší době nastavena. Ještě před vypuknutím současné krize jsme podali grantovou žádost na projekt platformy Knihex v rámci výzvy na posilování oborových platforem na Norské fondy.

Je nějaká hranice „malého nakladatelství“ nebo jiná podmínka pro zapojení do platformy?

Uvažujeme o nakladatelstvích do zhruba deseti titulů ročně, a to z toho důvodu, aby samotná administrace nebyla pro nakladatele náročnější než benefity e-katalogu, tj. přímý kontakt s knihkupcem, možnost zpětné vazby apod. Pro Knihex je zároveň důležitá kvalita vydávaných titulů.

Jednáte kolektivně i s velkými distribučními firmami, jako je Euromedia Group, BETA Dobrovský nebo Kosmas? Nebo si s nimi dohodu vyjednávají nakladatelé dál sami?

V první fázi musíme vybudovat funkční e-katalog. Podle původních plánů jsme na jeho přípravu a testování měli mít rok a půl, až současná situace původní harmonogram změnila a nyní doufáme, že bude hotový v řádu měsíců. Nicméně teprve až bude e-katalog spuštěný a ukáže se jako funkční, můžeme uvažovat o dalších krocích třeba i v tomto směru.