Autoportrét: Inovativní dětské knihy

„Co vás napadne, když se řekne POP — PAP? Já si představila hru, návrat do dětství, prostorovou knihu, papír, pop-art, žvatlání dítěte. To vše ve mně evokovaly tyto zvučné slabiky, a proto jsem takto nazvala i nakladatelství, které jsem před třemi lety založila,“ odpovídá Marcela Konárková na otázku, proč vlastně vydává knihy. A zároveň tím startuje nový nepravidelný seriál autoportrétů malých, nezávislých nakladatelství.

Primárním důvodem, proč vzniklo nakladatelství s takovým názvem, byla má vášeň pro knihu a ilustraci. Konkrétně pro interaktivní knihy, které mohou malému čtenáři nabídnout ještě mnohem více než jen obrázky a písmenka. V tu dobu jsem dokončovala magisterské studium ilustrace v Plzni a měla za sebou několik realizací autorských interaktivních knih. Jednu z nich se mi dokonce podařilo vydat u nakladatelství Meander, měla to štěstí, že nezůstala jako většina školních projektů v šuplíku.

Marcela Konárková, foto: nakladatelství POP — PAP

Marcela Konárková, foto: nakladatelství POP — PAP

Jednalo se o pop-up knihu Galerie aneb Arturovo dobrodružství. Hrdinou tohoto titulu je Artur, který provádí děti galerií a představuje jim významná díla českých malířů. Každá stránka, ilustrace a každý obraz byly řešeny interaktivně, aby byl požitek ze čtení co nejintenzivnější. Ke knize jsem také vymyslela leporelo Moje galerie, kde jsem chtěla dát dětem prostor se kreativně vyřádit. Aby uplatnily své poznatky z příběhu a zároveň zapojily svou fantazii. Galerie sklízela úspěch a já s ní putovala po českých školách a knihovnách, kde jsem dětem z knihy četla a vymýšlela pro ně výtvarné workshopy. Jejich nadšení a zájem mě doslova nakoply k tomu, abych takovýchto podobných knih vytvořila víc.

Tým, foto: nakladatelství POP — PAP

Tým, foto: nakladatelství POP — PAP

Takto se začala rodit myšlenka netradičního nakladatelství s netradičními knihami, které „přečtením nekončí“. Věděla jsem ale, že sama to nezvládnu. Bylo třeba sehnat kvalitní tiskárnu, knihárnu i další kreativní duše, které budou sdílet lásku ke kvalitní knize. Hledání netrvalo dlouho. Přizvala jsem výtvarníky a autory, s kterými jsem studovala a kteří byli plni energie a nadšení tak jako já.

POP — PAP tým byl na světě! A náš cíl byl jasný — dělat krásné knihy s přesahem. Věděla jsem, že kniha má obrovský potenciál a že i „obyčejný papír“ může umožnit unikátní zážitek pro celou rodinu. Zaměřili jsme se proto především na kvalitní grafickou úpravu knih, poctivé řemeslné zpracování a smysluplný obsah. Do každého titulu jsme zároveň chtěli dostat „bonus“, který si čtenář užije i po zavření knihy.

Pro víc smyslů

Jedním z prvních titulů byla lidová říkanka Byl jednou jeden domeček. Malé děti milují vše, co si prvně mohou osahat, vnímají kontrasty a zvučné texty. Proto jsem také zvolila techniku vyřezávaných ilustrací, ze kterých mají děti nejen vizuální, ale také haptický zážitek. Velká písmenka jsou zároveň praktická pro začínající čtenáře. Jako doprovodnou aktivitu jsem vymyslela tzv. Vykreslovánky, které mohou sloužit jako šablony pro stínohru, frotáž, obkreslovánky či abecedář, takže si vybere čtenář každého věku. Vzali jsme si také k srdci přání maminek a dotisk udělali rovnou dvojjazyčný (česko-anglický).

Velkým hitem byla také naše druhá kniha, která je doslova nabitá ukrytými překvapeními a vtipy. Jedná se o titul ZA — minimalistickou knihu pro velké detektivy. Čistý design, lineární ilustrace, červená a bílá, kouzelná lupa a Trexeso. Rodiče byli z knihy tak nadšeni, že ji chtěli nejen pro své děti, ale také pro sebe. Pokud kniha nadchne celou rodinu, víme, že se tak nestane jen těžítkem či lapačem prachu v knihovně.

Oskar, foto: nakladatelství POP — PAP

Oskar, foto: nakladatelství POP — PAP

Miláček všech dětí Oskar je naše doposud nejkomplikovanější kniha. Myšleno knihařským zpracováním, protože se jedná o tzv. pop-up titul, kde ilustrace doslova vyskakují z knihy. U nás je tradice pop-up knih, pro někoho známých jako leporelo, důvěrně známá. Určitě jste také milovali úžasné knihy od Vojtěcha Kubašty či Rudolfa Lukeše. Tři roky zpátky se daly objevit pouze v antikvariátech. 

To nám bylo líto a zároveň nám nebyly sympatické levné varianty vyrobené v Číně. Proto jsme chtěli vydat pop-up knihu s autorským textem od mladé ilustrátorky a vyrobenou v české knihárně. To se povedlo a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Děti naprosto fascinuje, když se ilustrace hýbe, točí, mluví, a když to pak dokáže papírová kniha, a ne jen svítící obrazovka tabletu, je to prostě úžasné. Plesá srdce dítěte, plesá srdce rodiče i to naše.

Dopis z knihy

A protože jsme chtěli uspokojit i větší čtenáře a dát více prostoru textu, přizvali jsme autora ze zahraničí — navázali jsme tak mezinárodní spolupráci s Polskem — a vznikla kniha Pan Bartoš, listonoš. I když to tak na první pohled nevypadá, tato bílá obálka je naditá humorem a pestrobarevnými ilustracemi a ukrývá nejedno pošťácké tajemství. Vyprávění se ujímá hipster Bartoš, který je pošťákem tělem i duší. Jako symboliku návratu k ručně psanému dopisu jsme do knihy vložili prázdnou obálku a několik dopisních papírů. Není přeci nad obdržené psaní z dovolené, z výletu, k narozeninám, z lásky.

Pan Bartoš, listonoš, foto: nakladatelství POP — PAP

Pan Bartoš, listonoš, foto: nakladatelství POP — PAP

Krásný příběh vzniku má náš titul Pohádky a MALÉhRY. Vydala jsem se tehdy na bienále grafického designu do Brna. Jedna z mých kamarádek byla tou dobou také v Brně u své kamarádky Báry Seidlové z divadla MALÉhRY. Ta nás všechny pozvala k sobě na snídani a během povídání u kávy jsme zjistily, že holky mají v šuplíku úžasné pohádky a já nakladatelství, které by jim mohlo dát velkolepou výpravu a dostat je k dětem.

Tak vzniklo přátelství a spolupráce, jejímž výsledkem je skoro čtyřkilová kniha pohádek s nádhernými ilustracemi a doprovodnou aktivitou. Chtěli jsme zapojit celou rodinu a zde se zcela jasně nabízelo divadlo. Takže v knize najdete také sadu loutek, rekvizity i kulisy. Stačí si jen rozdělit role a vymyslet další napínavé příběhy.

JEDÉÉÉM!, foto: nakladatelství POP — PAP

JEDÉÉÉM!, foto: nakladatelství POP — PAP

Protože jsou naše knihy založené nejen na vizuálním dojmu, ale také na tom haptickém, chceme, aby si je mohli čtenáři prohlédnout, osahat, přivonět si k nim a zjistit, co vše ukrývají. Navštěvujeme tedy různé knižní veletrhy a designové přehlídky, kde si rádi o knihách povídáme. Na našem oblíbeném Knihexu jsme se takto potkali i s Ester Starou, která nás oslovila s námětem na knihu, my vymysleli její provedení a společně jsme pak našli skvělou ilustrátorku, která knize vdechla život. Řeč je o našem titulu JEDÉÉÉM! — bláznivé jízdě plné dopravních prostředků, básniček, cestování a překvapení! Až se naučíte všechny říkanky, stačí rozložit přiložený plakát, vystřihnout dopravní prostředky a vydat se s mouchou Elkou za dalším dobrodružstvím.

Tabu pro děti

Po dobu tří let, kdy jsme měli možnost potkávat se s dětmi i rodiči na knižních akcích a workshopech, jsme sbírali zpětnou vazbu a podněty pro další tvorbu. Takto vznikla i naše nejaktuálnější série povídaček — Báchrobky, Pouťovky, Zastávky.

Na českém knižním trhu nenajdete mnoho knih pro děti, které by se věnovaly tabuizovaným tématům, jako je homosexualita, genderové rozdíly, strach, smrt, cesta za sny a podobně. Před dětmi se o těchto tématech příliš nemluví anebo se neví, jak na to. Napravili jsme proto absenci těchto titulů a oslovili mladé autory i ilustrátory, kteří na základě svých zkušeností vytvořili tři bohatě ilustrované publikace, které přinášejí unikátní témata, netradiční hrdiny a mnoho otázek k zamyšlení. Vydání předcházel také průzkum u mladých čtenářů, abychom zjistili, jak příběhům rozumí, jak na ně reagují a jaké emoce v nich povídačky vyvolávají.

Knižní série, foto: nakladatelství POP — PAP

Knižní série, foto: nakladatelství POP — PAP

Milujeme knihy číst, milujeme si knihami listovat, milujeme knihy tvořit a chceme tím „nakazit“ i naše čtenáře. Naším posláním je skrze interaktivní prvky a doprovodné kreativní aktivity přitáhnout pozornost těch nejmenších i jejich rodičů. Umožnit společné chvíle nad knihou. Toto překvapivě oceňují také tatínci, kteří si často nevědí rady s tím, jak děti zabavit, jak s nimi „něco“ tvořit.