Autoportrét: Jak se opovažujete?

Broken Books je one-man nakladatelství z Olomouce, které vzniklo v roce 2013. Nápad vydávat knihy nebo dělat časopis se pravidelně objevoval již během mého dětství. Vzpomínám, jak jsem vyráběl časopisy o svých oblíbených kapelách nebo o svých kamarádech. Později jsem ze zadní strany Blesku vystřihával „dívky Blesku“ a tvořil z nich koláže. Toho jsem ale musel brzy nechat — byl jsem na to prý ještě mladý. A na dlouhé roky tak byl s vydáváním čehokoli konec.

Zlom přišel až po několika letech strávených brigádničením v knihkupectví. Bylo to místo, které navštěvovali autoři, vydavatelé, fotografové a další zajímaví zákazníci. Tam jsem také pochopil, jak knižní trh funguje a jaká je cesta knihy od nápadu až do rukou čtenáře. Mohl jsem také zjistit, kolik kusů konkrétní knihy se prodá v jedné prodejně, jak fungují knižní distribuce a objednávání knih na prodejnu.

Vystudoval jsem sociologii, mým původním plánem proto bylo založit čistě sociologické nakladatelství. Zamýšlel jsem, že vydám do češtiny dosud nepřeložené stěžejní práce klasiků a samozřejmě také své oblíbené autory. První část plánu mi moc nevyšla, čistě sociologické nakladatelství nemám. S druhou částí plánu je to o poznání lepší.

V únoru roku 2013 po mnoha problémech a překážkách vyšel pod hlavičkou Broken Books první titul od autora, který výrazně ovlivnil můj pohled na svět — Bomba od Howarda Zinna. Ještě ten rok následovala kniha dalšího autora, který ovlivnil mé myšlení — Tekutý dohled od polsko-britského sociologa Zygmunta Baumana.

Petr Černoch, foto: nakladatelství Broken Books

Petr Černoch, foto: nakladatelství Broken Books

Rok nato jsem se do vydávání pustil, jak jen to bylo možné, a vydal pět knih. Tento počet vydaných titulů za jeden rok jsem od té doby nepřekročil a myslím, že se mi to již ani nepovede. Nemám v plánu dělat továrnu na knihy. Rok 2014 mohu považovat za výjimečný i co do počtu prodaných kusů. Na tom má zásluhu především výběr autorů, posuďte sami — dvakrát Noam Chomsky, Henry David Thoreau, Slavoj Žižek a David Graeber.

Díky tomu, že mě vydávání knih neživí, nemám tendenci vydávat knihy jen podle prodejnosti. Samozřejmě chci, aby se mé knihy prodávaly, a chci prodat co nejvíce kusů, primární pro mne však není zisk. Díky tomu si mohu dovolit vydat knihy, u kterých již dopředu vím, že se bestsellerem nestanou. 

Inspirací pro mou vydavatelskou činnost byla (a stále jsou) sociálně-kritická nakladatelství jako Verso, Pluto Press, Or Books, Haymarket Books a další. Dřívějším mottem nakladatelství Broken Books bylo „Vydáváme knihy, které mění svět“. V současnosti už tuto větu nikde neuvádím, ale stále to tak beru. Snažím se vydávat knihy, které se nějakým způsobem snaží nabourat většinové myšlení, nabízí pohled z jiné strany nebo jsou něčím provokativní.

To na jednu stranu přináší hodně chvály, ale na tu druhou samozřejmě i spoustu nelibosti. Vzpomeňte si, jakou vlnu kritiky a nepochopení spustila v roce 2014 návštěva Noama Chomského v Praze a Olomouci. Chomsky byl tehdy v médiích prezentován špatně interpretovanou větou: „Východoevropští disidenti vlastně moc netrpěli.“

How dare you?!

Na podzim 2019 vyšel sedmnáctý titul, který mnoho čtenářů potěšil, ale dle očekávání také mnohé zvedl ze židle. Jedná se o knihu Náš dům je v plamenech od Grety Thunberg, která obsahuje nejdůležitější projevy této švédské aktivistky a kromě nich také příběh její rodiny, který společně s dalšími členy napsala převážně její matka Malena Ernman.

Náš dům je v plamenech, foto: nakladatelství Broken Books

Náš dům je v plamenech, foto: nakladatelství Broken Books

Kniha vyšla v době, kdy Greta přeplula na jachtě Atlantik a plnila i česká média každý den. Politici druhé kategorie mluvili o hysterkách (Miloš Zeman), další o obětech klimatického alarmismu (Václav Klaus) a někteří dokonce doporučovali fyzické násilí (Miloš Hanák z ČSSD nebo Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR).

Protože jsem věděl, že tato kniha je důležitá a její poselství je naléhavé, chtěl jsem ji mít odlišnou i po vzhledové stránce. Kromě pevné vazby tak dostala i látkovou záložku a barevné předsádky. A protože si myslím, že si zaslouží pozornost, odeslal jsem pár výtisků také Institutu Václava Klause. Doufám, že se líbila!

Myslím si, že téma klimatické krize a našeho přístupu k řešení této situace je velmi důležité a naléhavé, proto do budoucna plánuji vydat více knih zaměřených tímto směrem. Svět se mění — a tak vydávám knihy.