Autoportrét: Knihy nejen pro děti

Nakladatelství Dynastie vzniklo z myšlenky pokračovat v rodinné tradici, vydávat knihy s přesahem pro čtenáře všech věků, rozvíjet čtenářskou gramotnost, chuť ke čtení, fantazii a lásku ke knihám. Ale především jsme chtěli vydávat ojedinělé knihy nejen pro děti.

Když se můj muž Michal v roce 2014 vydal se svou maminkou na knižní veletrh do Frankfurtu, měli jsme půlročního syna. Byla jsem zvědavá, s jakými novinkami a nápady se vrátí, ale protože jsem právě byla na začátku mateřské dovolené, jakékoliv pracovní aktivity mě nechávaly chladnou.

Po příjezdu domů mi Míša ještě ve dveřích ukázal knihu LINDBERGH — Dobrodružství létajícího myšáka. Dětskou knihu v německém jazyce od spisovatele a ilustrátora Torbena Kuhlmanna, fascinující a milý příběh malého myšáka.

„Mám skvělý nápad,“ řekl mi tenkrát muž. „Tuhle knihu vydáme v českém jazyce my dva,“ dodal s ještě větším nadšením. Je pravda, že do portfolia nakladatelství jeho maminky, které se specializuje na středoškolskou literaturu, nikterak nezapadalo. Ale…

„Jak my dva? Co myslíš tím ‚vydat knihu‘?“ ptám se nejistě. Netušila jsem vůbec, o čem mluví, ale on už měl v hlavě přesnou vizi, plán i jasné představy o tom, jak a co je potřeba udělat. „Ale co já?“ Donedávna jsem pracovala v nadnárodních společnostech na marketingových pozicích, netušila jsem, o čem mluví. Ani jestli to zvládneme. Brzy jsem však pochopila, že to myslí smrtelně vážně a že ani jeden z nás se díky svým zkušenostem a znalostem vlastně vůbec nemusí bát.

Kniha LINDBERGH totiž Míšovi mohla splnit velký sen. Sen, který v sobě spojoval tolik věcí, že se zkrátka musel uskutečnit. Mohl si konečně vydat knihu ve vlastním nakladatelství — i když vyrůstal v rodině úspěšné nakladatelky a věděl moc dobře, co tato práce obnáší. Vydat knihu o letectví, jelikož oba jeho rodiče jsou sportovní piloti a on sám strávil s tátou na letišti mnoho společných chvil. Vydat knihu pro děti, když já teď o ničem jiném než o dětských knihách nemluvím. Vydat knihu s přesahem pro všechny děti i jejich rodiče a prarodiče. Vydat knihu pro nadšence ojedinělých (až uměleckých) ilustrací a dobrodružného příběhu čerpajícího ze skutečné historické události.

Byl to obrovský sen

Jelikož mě jeho plány uchvátily, souhlasila jsem. Jeho nadšení pro Dynastii mě přímo pohltilo. Dobře, založíme nakladatelství, pokusíme se získat licenční práva na vydání knihy LINDBERGH — Dobrodružství létajícího myšáka v češtině a uvidíme, jak nám to půjde. Netušila jsem nic, ale nadšení a touhu po novém projektu jsem s mužem sdílela. Takže, jdeme na to!

Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem je získat licenční práva. Záhy zjišťuji, že nejsme na českém trhu jediní, kdo o práva na vydání Kuhlmannovy prvotiny projeví vážný zájem. Jen s tím rozdílem, že my zrovna založili nakladatelství. Ostatní vážní zájemci mají oproti nám jasnou výhodu — několikaleté zkušenosti s vydavatelskou činností, prosperující nakladatelství, mnoho spolupracovníků a obšírné portfolio vydaných knih.

Nic naplat, musíme se o práva poprat. A tak odesíláme autorovi do Německa a vlastníkovi práv do Švýcarska přesný plán našeho nakladatelství, vizi Dynastie, její směr a strategii a plány s knihou LINDBERGH v České republice. Netrpělivě čekáme na výsledky výběrového řízení. Věříme si. Věříme cílům, které jsme si předsevzali. A zdá se, že nejen autora knihy, ale i jeho zastupujícího nakladatele náš záměr a plány osloví, a tak se rozhodnou vložit důvěru právě v naše nově vzniklé nakladatelství Dynastie.

Slavíme první velký úspěch a pouštíme se do práce s ještě větší chutí a nadšením přinést na český trh pod naším jménem jednu z nejkrásnějších knih pro děti. A nejen pro ně.

Ponoříme se do práce, oslovujeme významného překladatele, spisovatele, laureáta Magnesie Litery a vysokoškolského učitele Radka Malého s žádostí o spolupráci na překladu německého originálu. A slavíme další úspěch: Radek nabídku přijímá.

Jedeme dál. Během realizace a vydání naší prvotiny objevujeme svět malého nezávislého nakladatele, svět, který nám učaruje ještě víc a do kterého se s láskou a vášní ponoříme naplno. Stáváme se součástí nádherného světa, který si tvoříme sami. Volíme si, které knihy budeme vydávat a které autory oslovíme. Důkladně vybíráme, se kterými lidmi budeme spolupracovat (ať už jde o autory, ilustrátory, grafiky, překladatele, redaktory, editory, další profese, nebo tiskárny). Zjišťujeme a vybíráme, kde budeme knihy prodávat, a vzápětí i to, co znamená kolos knižní distribuce (a že v dalších letech se od tohoto kolosu budeme odchylovat a zaměřovat své síly na jiné distribuční kanály).

Ve stejnou chvíli zjišťujeme, co vše pro nás může udělat malé nezávislé knihkupectví či vybraný obchod s dětskými potřebami a hračkami, kde „naše“ knihy prezentují, jako by byly jejich vlastní. Pochopíme, že v tom nejsme sami a že je plno skvělých, malých a nezávislých nakladatelek a nakladatelů, kteří dělají svou práci se stejným zápalem a nadšením. Všichni totiž vkládáme do této krásné, ač leckdy náročné práce, která má smysl a význam pro společnost, vše. A tak se s dalšími nakladateli také brzy a rádi setkáváme na všemožných knižních akcích a veletrzích. A tam potkáváme i čtenáře, budoucí i současné čtenáře „našich“ knih. Děti, mladé lidi, dospělé či starší čtenáře, a to ze všech koutů České republiky. A zjišťujeme, že právě osobní kontakt a povídání si o knihách, které vydáváme, nás posouvají dál a utvrzují v tom, že to, co děláme, má smysl.

Brzy se obklopíme lidmi ze všech možných oborů, které souvisí s vydáváním knih, a stanou se našimi skvělými spolupracovníky. Vybíráme si profíky v té či oné oblasti, kteří svou prací a pílí přispívají ke vzniku nádherných knih. A tak se nám daří vydávat ojedinělé knihy nejen pro děti…

Osudoví myšáci

LINDBERGHOVI, průkopníkovi letectví a zároveň prvnímu dobrodružnému myšákovi Torbena Kuhlmanna, postupně přibývají další myšákova dobrodružství inspirovaná skutečnými historickými událostmi. Následuje volné pokračování v knize ARMSTRONG — Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc, kde s myšákem nahlédneme do vesmíru, poznáme, co obnášelo první přistání člověka na Měsíci, a sestrojíme raketu, či EDISON — Záhada ztraceného myšího pokladu, který čtenáře uchvátí svým vynálezem, ponoříme se do hlubin Atlantiku pro dávno ztracený tajemný poklad a sestavíme si za tím účelem s myšákem ponorku. V novince EINSTEIN — Myšákova fantastická cesta prostorem a časem se společně s myšákem vydáme na cestu časoprostorem, nahlédneme do světa významného vědce a fyzika Alberta Einsteina a třeba porozumíme teorii relativity.

Spolu s EINSTEINEM vydáváme také Myšákův časopis plný tvoření, luštění a čtení pro čtenáře od 4 do 99 let a dále Myšákův kalendář pro rok 2021, plný úchvatných ilustrací ze všech čtyř zmíněných knih.

Kromě vydávání knih běžnou nakladatelskou formou (knihu vydej a pak ji prodej) jsme se rozhodli v průběhu let uspořádat crowdfundingové kampaně na portálu Hithit s cílem oslovit co největší počet lidí, kteří by o knihy mohli mít zájem ještě před jejich oficiálním vydáním. Tato prodejně-marketingová forma předprodeje knih byla pro naše nakladatelství již třikrát úspěšná, a tak jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, a v budoucnu nejspíš budeme rádi pokračovat.

Nejen pro děti

Cílem našeho nakladatelství a knih, které vydáváme, je především rozvíjet čtenářskou gramotnost malých dětí, a tak ke knihám o dobrodružném myšákovi ve spolupráci se skvělými lektorkami českého jazyka připravujeme a vydáváme pracovní materiály pro děti na 1. stupni základních škol. Ty nesou název Čtení je HRAčka a pracují s nimi učitelé, lektoři, průvodci či knihovníci po celé České republice. Mají za cíl rozvíjet čtenářskou gramotnost, fantazii a chuť ke čtení pomocí aktivit a úloh využívajících metod kritického myšlení.

V roce 2017 potkáváme úžasnou finskou programátorku, spisovatelku a ilustrátorku v jednom, Lindu Liukas, díky jejíž trilogii HELLO RUBY se s malou holčičkou Ruby a jejími přáteli vydáváme za poznáním světa technologií, počítačů, internetu a programování, a to pomocí analytického a logického přemýšlení. Každá z knih obsahuje navíc část zaměřenou na doprovodné aktivity, procvičování, luštění a tvoření. Zkrátka budete potřebovat jen knihu, tužku, pastelky, papír a chuť dozvídat se spoustu nových, krásných informací.

Ve stejném roce se nakonec rozhodujeme, že svět dětské fantazie obohatíme o první knihu věnovanou dospělým čtenářům. Získáváme práva italského nakladatele a vydáváme ojediněle zpracovanou knihu Jacka Londona s názvem Světlo a stín. Knihu, která vychází ke stému výročí úmrtí Jacka Londona, s využitím řady netradičních technik graficky zpracoval argentinský ilustrátor Fabian Negrin. Knihu Světlo a stín musíte prolistovat sami, abyste plně prožili dojem z ojedinělého grafického zpracování, které tvoří mimo jiné půlené stránky, výřezy, výseky, parciální lak či různé druhy papíru a umocňují již tak silný příběh a psychologické drama dvou přátel z pera Jacka Londona.

V roce 2020 vydáváme další knihu pro dospívající děti a dospělé s názvem Tělo není automat! mladého a nadaného autora Matěje Šulce, lektora pohybu a průvodce zdravým životním stylem. Knihu, která nikoho nenechá jen tak sedět a otevře nám oči při čtení kapitol nejen o fyzické, ale i psychické stránce člověka. Knihu, která je určena všem, kdo mají zájem a chuť žít zdravě a převzít za svůj život plnou odpovědnost. Tělo není automat! doplnil úchvatnými ilustracemi kreslíř Dan Růžička a my jsme k tomu vydali navíc i kalendář Tělo není automat! pro rok 2021.

V letošním roce se těšíme na další výzvy a projekty, které před námi stojí, a věřte, že se máte v oblasti krásných knih nejen pro děti na co těšit.