Otevřít můžeme ihned, knih máme dost

Vypadá to, že už příští týden budou opět moci otevřít obchody, a to včetně knihkupectví. Proto jsme se knihkupkyň a knihkupců zeptali na to, jestli jsou připraveni na otevření, které bude až do poslední chvíle nejisté.

Michaela Petríková, knihkupectví Léto, Klatovy

Určitě, na sto procent. Nové knížky nakupujeme po celou dobu uzavření prodejny. Zákazníci si je tak i v současné době mohou po objednání vyzvedávat přes výdejní okénko. Máme tu pro ně samozřejmě k dispozici dezinfekci a jednorázové rukavice. Střídáme se tak, abychom vzájemně nepřicházeli do styku, takže pokud by někdo z nás byl covid pozitivní, měli by i tak zákazníci možnost k nám přijít. Před Vánoci nám nedělalo problém omezení počtu zákazníků na prodejně (u nás smí být celí tři lidé), tedy ani teď v klidnějším období by to nečinilo potíže. Zákazníci to chápou a jsou k sobě navzájem i k nám ohleduplní.

Iveta Ambrosová a Marie Brůnová, knihkupectví Přístav, Praha

Na otevření knihkupectví jsme připraveny v podstatě neustále. Vzhledem k tomu, že žijeme ve stálé nejistotě, kdy budeme moci otevřít, objednáváme pravidelně novinky, informujeme o nich na našem facebooku, doporučujeme knihy, které jsme přečetly. Jsme připraveny samozřejmě i na splnění všech hygienických podmínek pro otevření obchodu. Stačí jen otočit klíčem a pozvat zákazníky dál.

Tereza a Pavel Krobovi, knihkupectví Mezi řádky, Plzeň

Obchod jsme schopni otevřít do 24 hodin, v podstatě hned, jakmile se dozvíme, že smíme. Momentálně fungujeme přes e-shop a jako výdejní okénko. Denně jsme v knihkupectví a naskladňujeme nové knihy, aby nám ani našim zákazníkům nic neuniklo, až budeme moct otevřít. Na zákazníky se moc těšíme. Už se nemůžeme dočkat!

Martina Hrušková a Vladimír Šebek, knihkupectví Ostrov, Praha

V knihkupectví máme každý všední den od 12 do 14 hodin otevřené „výdejní okénko“ pro internetové objednávky. Zároveň pořád přijímáme nové zboží, takže jsme připraveni, až to situace dovolí, otevřít okamžitě.

Daniela Bendová, knihkupectví Daniela, Benešov

Na otevření knihkupectví se už všichni velice těšíme, ale chápeme, že je závislé na epidemiologické situaci v naší zemi. Nyní je tedy obchod zavřený, ale protože každý den vyřizujeme objednávky pro náš e-shop, tak do našeho knihkupectví proudí velké množství nových knih, které vydali naši nakladatelé v letošním roce. Momentálně je sice lze prodávat pouze prostřednictvím e-shopu a výdejního okénka, jakmile však dostaneme povolení otevřít, budou ihned všechny novinky k dispozici našim věrným benešovským zákazníkům. Dobu, kdy byl obchod zavřen, jsme také využili k inventuře a aktualizaci naší nabídky. Odstranili jsme neprodejné ležáky, které jsme měli do komisního prodeje, a doplnili žádané tituly. Otevřít můžeme ihned, knih máme dost.

Martin Koubík, Vršovické knihkupectví, Praha

V obchodě jsme po veliké přestavbě a rozšíření prodejní plochy, začátkem roku jsme tedy mohli dotáhnout to, co jsme v prosinci nestihli. Relativní výhodou byl klid na inventury, ale upřímně nás už drtí hodně nekomfortní prodej přes okénko, rozumějte přes dveře. Jsme vděční za každého zákazníka a opět jako na jaře a na podzim nás i teď nesmírně drží těsně nad vodou. Vyplatila se nám také investice do nového e-shopu, a máme tak alespoň nějakou šanci zúročit naši práci.

Jitka Křivánková, knihkupectví Jitka, Jihlava

Na otevření prodejny jsme nachystaní. Samozřejmě budeme dodržovat hygienické příkazy, takže máme v knihkupectví u dveří nachystané rukavice, dezinfekci a vše, co k tomu náleží. Také na dveře a na výlohu nalepíme upozornění, že v knihkupectví mohou být maximálně dva zákazníci, jelikož se musí dodržovat rozestupy dva metry, a že musí mít zakrytý nos a ústa rouškou. Na zákazníky se moc těšíme, protože jsme i přes zavření objednávali nové knihy, včetně titulů pro daňové poradce, jelikož jsou schvalovány nové zákony. Samozřejmě musíme ještě poklidit, aby naše malé rodinné knihkupectví bylo útulné a aby se tu zákazníci cítili příjemně a — jak byli zvyklí — domácky. Věřím, že se dočkáme jak my obchodníci, tak i zákazníci, že otevřeme a přivítáme všechny a obsloužíme je k jejich spokojenosti.