Obohacení konverzace dětí a rodičů

Cílem projektu Flowers & Dinosaurs University, který je součástí knihkupectví Book Therapy, není prodávat knihy, ale vybírat je pro děti tak, aby rozvíjely jejich dětskou osobnost. Projekt navazuje na celosvětový trend tzv. book subscription boxes, v tomto případě jde o knižní balíčky pro děti. Rozhovor s Annou Koblížkovou.

Co stojí za vznikem Flowers & Dinosaurs University?

Impulzem ke vzniku projektu byla snaha vnést do českého prostředí možnost doplňkového vzdělávání. Věříme, že lze dětem pomoci, aby z nich vyrůstali jedinci vzdělaní a nezávislí, ne svázaní přežitými pravidly. Knížky jsou zábavné, rozvíjejí dovednosti a znalosti dítěte, a navíc poskytují prostor pro kvalitně strávený čas dětí a rodičů.

Jakým způsobem projekt prakticky funguje?

Služba Flowers & Dinosaurs spočívá v tom, že zájemcům každý měsíc přijde na míru vybraný balíček dětských knih. Balíčky chystáme jak pro česky, tak i pro anglicky mluvící děti a vybíráme pro ně nejnovější, kvalitní a inspirativní knížky z celého světa, které rozvíjejí osobnost dětí tak, aby se v budoucnu neztratily. Po předplacení služby se zákazník nemusí již o nic starat. Zajistíme mu odborný kurátorský výběr titulů, témata se každý měsíc proměňují, čímž je zajištěn rovnoměrný rozvoj osobnosti dítěte. Dbáme také na dokonalou estetiku. Nejenže vybrané knížky musejí být zajímavě vizuálně zpracované, ale jsou navíc vždy krásně zabalené a zákazník tak má zážitek již z prvotního okamžiku převzetí balíčku. Zásadní je pro nás také naprostá spolehlivost a osobní přístup. Jsme zákazníkům neustále k dispozici a budujeme si s nimi trvalé vztahy.

foto: Flowers & Dinosaurs University

foto: Flowers & Dinosaurs University

Vidíte v tom tedy poslání s dlouhodobým efektem?

Jde nám hlavně o to, aby z dalších generací vyrůstali vzdělaní a nezávislí lidé, kteří se nebudou bát světa kolem sebe a budou připraveni na to, že svět, ve kterém vyrůstají, bude za pár let úplně jiný. Proto nás zajímají knihy, které se věnují předsudkům, vlastnímu strachu, udržitelnosti, fungování přírody, rovnoprávnosti, ale třeba i vyrovnávání s událostmi relativně nedávné historie. Zároveň netvrdíme, že knihy samotné všechno vyřeší. Vnímáme je jako nástroj k obohacení konverzace dětí a rodičů, kteří se pak tématu mohou věnovat do větší hloubky. Důležité ale je, že na téma velmi přirozeným způsobem přijde řeč. Velmi často to jsou totiž nevědomky i rodiče, kdo kolem dítěte tvoří bublinu.

Komu je projekt určený?

Předplatné se dělí do tří věkových kategorií — od narození do 3 let, od 3 do 5 let a od 5 do 8 let. V knihách se objevují témata, která dětem pomáhají pochopit fungování světa. Cílem je dát dítěti prostor, aby si utvořilo vlastní názor, a k tomu mu zábavnou formou poskytnout potřebné informace. Naší cílovou skupinou jsou osvícení rodiče, kteří nechtějí vzdělání svých dětí nechat čistě na školském systému, ale naopak se na něm chtějí aktivně podílet a rozšiřovat jeho záběr. Zároveň jsou to rodiče, kteří ocení kurátorskou práci, během které ze stovek nových knih vybíráme ty nejvíce obohacující.

Kdo a jak vybírá knihy, které posléze pošlete zájemcům?

Knihy každý měsíc vybírá tým kurátorů knihkupectví Book Therapy ve spolupráci s dětskou psycholožkou. Vybíráme pouze z aktuálních novinek, čímž předcházíme situaci, kdy by zákazník již měl knihu doma. Část knih hledáme na českém trhu, ale majoritu tvoří knihy v angličtině, které mnohem častěji reflektují aktuální témata. 

Jdete také nějak proti genderovým stereotypům?

Snažíme se hledat taková témata, která boří různé druhy zaběhlých stereotypů. Ať už se jedná o genderové stereotypy, nebo jakýkoliv jiný případ společenských předsudků. Podstatné pro nás je, aby se děti naučily dívat na svět z různých perspektiv a abychom v nich budovali respekt a toleranci.