Umět si hrát je stejně důležité jako umět číst

Každá z těchto glos se tím či oním způsobem snaží přesvědčit čtenáře, že knihovna už dávno není jen pouhá půjčovna knih. Ani ta má nebude výjimkou. Že si v Městské knihovně v Praze kromě knih půjčíte pokosovou pilu, už víte z textu Michala Jokeše a Míly Lince. Naše knihovna ale nabízí k půjčení i mnoho jiných věcí.

Mojí parketou jsou deskové hry. Ptáte se, proč právě hry patří do knihovny? Odpověď je vcelku jednoduchá. Stejně jako při čtení knih se i při hraní her odvíjí příběh, kterého se stáváte součástí. Jestliže na stránkách knih můžete prožívat mnohé příběhy, při hraní her můžete své příběhy skutečně žít. Mít je ve vlastních rukou a prožívat je společně s dalšími čtenáři/hráči. Navíc nikdy nezažijete stejný příběh. Ani ta samá hra, kterou jste hráli už mockrát, nikdy není stejná. Rád si přečtu knihu znovu, je v tom jisté bezpečí a klid, když vím, co se bude dít. Hru si ovšem zahraju právě proto, že je vždy jiná. Jedinečná tím, s kým ji budu hrát.

seriál Knihovnická glosa

Kolik máme žánrů knih, tolik máme druhů her. Hry vážné, simulující skutečné události blízké nebo vzdálené historie. Hry odlehčené a plné smíchu, kde se rodina, parta, společnost směje a raduje ze společného zážitku. Hry pro jednoho i pro desítky hráčů. Hry strategické, obchodní, hry se slovy, s asociacemi. Hry na motivy známých knih, filmů, počítačových nebo konzolových her. Hry pro nejmladší, pro předškoláky, školáky, teenagery i dospěláky a seniory. Muže, ženy, děti. Do jedné z her můžete zapojit dokonce i vaši kočku… Hry kompetitivní, kooperativní, detektivní. Hry odehrávající se v reálném čase, kdy není mnoho prostoru na dlouhé přemýšlení. Hry na chvilku i na pár hodin… i na pár desítek hodin. Hry jen pro zábavu i hry používané při výuce moderních dějin, informačního myšlení, budování základních návyků při řešení problémů i postupů při dlouhodobém plánování.

Naučte děti si hrát tím, že si budete hrát s nimi. A budete-li si s nimi o vašem společném zážitku povídat, dáte jim do života mnoho. Stejně jako když je naučíte číst knihy. Dáte jim schopnost přemýšlet a hledat možnosti, řešit problémy, učit se z chyb. A mít radost ze společně stráveného času. 

V Městské knihovně v Praze máme více než 550 různých titulů her, což je téměř tři tisíce exemplářů. Věřte mi, dokážu vám poradit a najdu s vámi tu správnou hru, která se vám bude líbit, nebo si hry můžete najít v online katalogu. A když vám neporadím já, pomůže vám deskoherní komunita, která se rok od roku zvětšuje a vytváří ze společenských deskových her jedno z nejvíce se rozvíjejících odvětví zábavního průmyslu. Můžeme se potkat i virtuálně, třeba díky facebookové skupině Deskovky v knihovně, kde vytváříme prostor pro informování o akcích, o novinkách ve fondu nebo na otázky na doporučení her. Vytvářeli jsme tento prostor i jako místo pro nás knihovníky, kde bychom si mohli a chtěli povídat o tom, co nám funguje, co ne, co chceme zkusit a jaké slepé uličky jsme už vyzkoušeli. Případně využijte online katalog.

Hry si u nás můžete půjčit domů nebo si je můžete zahrát přímo v knihovně. Hloubětín, Smíchov, Dílna v Ústřední knihovně, Jezerka… Místa, kde máme krásné prostory na hraní s přáteli a kamarády. Můžete přijít i sami, knihovna totiž pořádá herní kluby, kde se vždy někdo najde a většinou je přítomen i ten, kdo nejen vysvětlí pravidla, ale hru vás opravdu naučí hrát. Hraní her je také oblíbený doprovodný program tradičních akcí, jako je fantastický festival CONiáš, Muzejní noc nebo Zažít město jinak.

Často se mě lidé ptají, co bych jim doporučil. Stejně jako u knih není odpověď jednoduchá — záleží na množství faktorů, o kterých bych mohl psát ještě dlouho. Tak snad jindy. Nebo víte co? Napište mi, nebo se rovnou zastavte v knihovně, až budeme zase hrát. Pro každého z vás tu máme hru. To máte jako s novou knihou od neznámého autora. Naleznete v sobě odvahu udělat ten vstřícný krok a dáte hraní šanci? Věřím, že pokud tu kuráž najdete, deskové hry vás odmění množstvím zážitků, příběhů a zkušeností. Protože umět si hrát je stejně důležité jako umět číst.

Autor je hlavní deskovkář Městské knihovny v Praze. Je ale i vedoucím sekce deskových her ve fanzinu Fantasymag a fanouškem české literární fantastiky.