Výlet do cizího města

„Prostudované materiály, prosím, nechte na stole — rádi je na regál vrátíme místo Vás.“ Tenhle nápis mě provázel studentskými léty, kdy jsem útočiště pro psaní seminárek nacházel v ústředí Městské knihovny v Praze. Materiál pro své elaboráty jsem často objevoval v oddělení nazvaném pragensia.

V policích na dřevěném ochozu na mě čekaly metry poznatků z oblasti architektury a dějin umění. Coby nadšený šotouš, fanoušek veřejné dopravy, jsem neodolal ani vábení literatury o tramvajích a trolejbusech. Občas jsem podlehl pokušení a navzdory zákazu se snažil tu kterou knížku zařadit zpátky. Přece si pamatuji, odkud jsem to vzal.

seriál Knihovnická glosa

A teď si tu druhdy zakázanou činnost užívám skoro denně. Od února 2020 pragensijní knihy půjčuji, píši o nich anotace a podílím se na pořádání pražských přednášek a natáčení videí o stověžaté matičce. Při tom všem spolupracuji s báječnými kolegyněmi a kolegy.

Spoustu dobrodružství pak prožívám díky knihám samotným. Mezi opravdové poklady patří historické plány Prahy a jejího okolí. Jedinečná svědectví o dějinách města vydávají také staré adresáře, které připomínají působení zapomenutých společností a živnostníků. Návštěvník z Bavorska si tak mohl vyhledat firmu, kde ve 30. letech pracovala jeho maminka, a já si pro změnu zjistil, kam moje babička jako prvorepublikový teenager (pardon, tehdy žabec) chodila k zubaři. Záznam tištěný na papíře je prostě v mnoha ohledech nepřekonatelný (pročež pochybuji, že by má případná vnoučata za sto let vypátrala adresu stomatologa, kterého navštěvuji). Občas se toulám světem starých fotek a v ulicích zmizelé Prahy potkávám zmizelé Pražáky. Často to bývá výlet do úplně cizího města.

Zásluhou kolegyně Vendy se naše činnost rozrostla o tvorbu videí pojednávajících o zajímavostech metropole. Spoty najdete na YouTube kanálu Městské knihovny, a to pod názvem Pražské procházky. Svezete se s námi na vltavském parníku a prohlédnete si kostelní jesličky. Při sledování vánočního speciálu se stanete svědky našeho zimního sportování i toho, jak jsem si při něm namohl sedací svalstvo (radovánky na sněhu jsme natáčeli bez účasti kaskadérů).

S kolegou Jurou vás zveme na Pražské úterky. Každé druhé úterý v měsíci (s výjimkou letních prázdnin) pořádáme v knihovně přednášku věnovanou minulosti hlavního města. Témata nabízíme rozmanitá. V uplynulém roce naši hosté přednášeli třeba o zvonech v katedrále, funerálním umění nebo o historii rockových klubů. A dá-li Bůh, další setkání a videa budou brzy následovat.

Občas se mi naskýtá příležitost vyzkoušet si v pracovní době činnost průvodce. Rád téhle možnosti využívám a se skupinou zvědavých návštěvníků vyrážím do ulic Starého Města a Josefova. Zkrátka do okolí Ústřední knihovny, kde to už dlouhá léta žije literaturou a knižními příběhy. Věděli jste například, že Jaroslavu Seifertovi dopadla k nohám hlava mariánské sochy ze strženého sloupu nebo že Arnošt Lustig prodával v centru Prahy svoje knihy? Námětů k objevování a bádání i příležitostí k setkávání je tu spousta.

Autor pracuje v Městské knihovně v Praze v oddělení pragensií, informačním středisku a internetové studovně Ústřední knihovny.