Děj, napětí i emoce

Zemřel spolutvůrce Malého Mikuláše. Zájemci se mohou přihlásit do pilotního dílu nové reality show America’s Next Great Author.

Konec malého Mikuláše

Ve čtvrtek 11. srpna zemřel ve svých 89 letech Jean-Jacques Sempé, který byl společně s Reném Goscinnym tvůrcem legendární série Malý Mikuláš (Le Petit Nicolas). Dobrodružství malého chlapce a jeho spolužáků a kamarádů provází a provázelo dětské čtenáře nejen ve Francii, ale prakticky po celém světě, kde se knih prodalo přes patnáct milionů výtisků.

Příběhy Mikuláše a jeho přátel Vendelína, Celestýna, Albína, Kryšpína, Frydolína a Augustýna představovaly idealizovanou verzi dětství ve Francii 50. let. Malý Mikuláš začínal jako klasický stránkový komiks mezi lety 1956 a 1958. To byl samozřejmě Goscinnyho nápad, jelikož už tehdy byl úspěšným komiksovým scenáristou a zakladatelem legendárního francouzského komiksového magazínu Pilote. Sempému ale komiks nepřišel jako příliš atraktivní, tíhl spíš ke klasické knižní ilustraci, kde není třeba nějaká návaznost, ale děj, napětí i emoce jsou zachyceny jedním obrazem. Dohodli se proto, že přejdou na povídkový formát, a Mikulášovy příběhy tak vyšly poprvé knižně v roce 1959, ve své už nezaměnitelné podobě. V posledních dvou dekádách se tyto příběhy dočkaly i několikerého seriálového a filmového zpracování.

Jean-Jacques Sempé, foto: Wikimedia Commons

Jean-Jacques Sempé, foto: Wikimedia Commons

Malý Mikuláš se stal skutečně celosvětovým fenoménem a Sempé milovaným ilustrátorem celé Francie. Ačkoliv se Sempé proslavil právě díky spolupráci s Goscinnym, sám byl velmi plodný a schopný ilustrátor, karikaturista i malíř. Jeho kresby doplnily desítky knih a objevily se v množství časopisů a magazínů. Pro legendární magazín The New Yorker vytvořil přes sto obálek.

Knížka Mikulášovy patálie u nás poprvé vyšla v nakladatelství Albatros už v roce 1970. Od té doby vyšel tento kanonický soubor nejméně třikrát a nyní se o vydávání rozsáhlého knižního pokladu stará nakladatelství BB art. V češtině vydalo nakladatelství Albatros knížečku Katka Krátkozraká, kterou Sempé vytvořil společně s nobelistou Patrickem Modianem. V roce 2018 uspořádala Galerie Villa Pellé v Praze velkou retrospektivní výstavu zaměřenou na Malého Mikuláše i nejnovější kresebné práce. 

Spisovatelská reality show

Poté, co už televizní producenti vyčerpali zpěváky, kuchaře, tanečníky a farmáře, přichází nyní řada na aspirující spisovatele. Na začátku července proběhla sociálními sítěmi výzva, aby se soutěžící přihlásili do pilotního dílu nové reality show nazvané America’s Next Great Author (tedy Budoucí velký americký spisovatel). V reality show dostanou soutěžící jednu minutu, aby porotě představili své romány, a budou-li vybráni, odjedou do spisovatelského tréninkového tábora, kde se budou zdokonalovat v psaní.  

Šestice finalistů spolu bude uzamčena na celý měsíc, kdy bude čelit mnoha výzvám typickým pro reality show, a v živém přenosu se za tuto dobu pokusí dokončit celý román. Vítězný romanopisec bude korunován jako další velký americký autor.

Soutěž bude uvádět spisovatel Kwame Alexander, který působí zároveň také jako její producent. Podle něj je to tak první spisovatelská reality show, která je organizována přímo spisovateli, a vyzývá všechny spisovatele, aby se přihlásili, protože toto je jejich šance, jak konečně napsat velký román a moct jej publikovat. V prohlášení producentů k pořadu je také zdůrazněno, že si celý program klade za cíl otevřít se především těm spisovatelům, kteří nemají automaticky místo u mainstreamových nakladatelů, a zároveň doufají, že pořad představí spisovatele nejrůznějších komunit a kultur celé Ameriky, kteří přinesou svůj jedinečný hlas a zkušenost.

I když výhra není ještě v plné šíři známa, Kwame Alexander naznačuje, že by její součástí měla být i nakladatelská smlouva, a vítěz by tak měl zajištěné publikování svého díla.