Knihovnický desetiboj

Práci knihovníka mobilní knihovny v bibliobusu Oskar výborně vystihuje text známé písničky: „Řidič, ten tvrdej chleba má.“ Kdo chce totiž tuto práci vykonávat, musí trochu vidět do řízení, trochu do aut, samozřejmě do knih a literatury, ale také do deskových her.

Musí mít přehled o různých dětských vzdělávacích aktivitách a v neposlední řadě by měl být schopen pobesedovat tu o pohádkách, tu o poezii, mytologii a dalších tématech. A samozřejmě, musí mít vhled do čtenářovy duše. A to duše značně mnohotvárné, jednou se jedná o duši dětskou, jindy o duši učitelskou a zase jindy o duši seniorskou. Z výše napsaného je zřejmé, že mobilní knihovník je takový desetibojař. V jednotlivých disciplínách se mistrem světa nestane, ale v souhrnu se jedná o jednu z nejnáročnějších disciplín.

seriál Knihovnická glosa

Václav Cimbál (vlevo), foto: osobní archiv

Václav Cimbál (vlevo), foto: osobní archiv

Práce mobilního knihovníka je rozmanitá a navíc prostorově rozptýlená. Čtenáři se vyskytují po celé Praze a pojízdná knihovna za nimi dojíždí. Jednou do školy, jindy do domova seniorů a zase jindy na festival či kulturní akci. Přesto je však všechny známe a jsme schopni jim doporučit knihu vhodnou právě a jen pro ně. Jednou vozíme knihy postižené holčičce, jindy staré paní uznávající pouze Jiráska a jiné české klasiky. Práce v sobě snoubí klid knihovního skladu s ruchem pražské dopravy. Bibliobus Oskar je ale zaměřen převážně na dětské čtenáře, takže ruch nad klidem jednoznačně převládá. 

Práce mobilního knihovníka je někdy vážná, někdy s nádechem intelektuálna, jindy hravá a ještě jindy veselá, někdy přímo komická. A co se mi vybaví z poslední doby? Třeba příhoda o tom, jak jsem si vyslechl stížnost na sebe samého. Poprvé jsme se se čtenářkou setkali v době covidové a bylo jasné, že jsme si do oka nepadli. Opět jsme se viděli po delší době již bez roušek a již s kolegou Honzou. Paní se rozplývala, jaká jsme skvělá dvojka, naprosto nesrovnatelná s tím nepříjemným a literatury neznalým protivou, který jezdil s Oskarem ještě nedávno. Prostě, Oskar přináší různé situace a člověk se s nimi musí umět vyrovnat…

Van světa zavál Václava Cimbála před necelými čtyřmi roky do knihovny. Jeho stále mladá duše je skvělá devíza pro práci s dětmi v oddělení mobilních služeb Městské knihovny v Praze. Podílel se na realizaci několika únikovek pro dospělé i děti, a když během léta v Praze potkáte bibliobus Oskar, nebude daleko.