„Už vážně musíme udělat další Sjezd“

Asociace spisovatelů ve dnech 15. až 17. září uspořádá druhý Sjezd spisovatelů, tentokrát v Kampusu Hybernská. Mottem „Mluvme spolu“ chtějí spisovatelky a spisovatelé vyzvat k dialogu nejen mezi literáty. „Mluvme, dozvídejme se a předávejme si to, co se dozvíme,“ říká Jitka Bret Srbová, básnířka, redaktorka a předsedkyně Asociace spisovatelů.

Předešlý Sjezd spisovatelů v roce 2015 byl prvním pod vedením Asociace spisovatelů a zároveň prvním v polistopadové historii. Spisovatelé se až tak často nescházejí, čím to je?

Řekla bych, že to musí uzrát. Odstup mezi Sjezdy není špatný. Jiné autorky a autoři začnou být víc vidět, proslaví se nové knihy z nových důvodů, změní se témata, o kterých píšeme. Změní se společenská situace i situace světa vůbec, což potřebujeme nějak uchopit a nově komentovat. Je to nějaký vývoj od „mohli bychom“ udělat další Sjezd přes „měli bychom“ k „už vážně musíme“.

Jitka Bret Srbová, foto: itvar.cz

Jitka Bret Srbová, foto: itvar.cz

Je příprava oborového sjezdu náročná?

Ano, nesmírně, mimo jiné i proto, že to pro nás není formální nebo rutinní věc. V našem případě jsme s novým Výborem Asociace spisovatelů — tedy Terezou Semotamovou, Annou Beatou Háblovou, Ivanou Myškovou a Ondřejem Buddeusem — začali Sjezd řešit začátkem roku 2021, tedy v akutní pandemii, což zásadně ovlivňovalo témata, která jsme diskutovali. Představte si to jako hodiny a hodiny vášnivých debat přes Zoom a později, když to šlo, i živě. Hledáte témata, hledáte mluvčí, místo setkání… Když pak máte konečně pocit, že vám to celé nějak dává smysl, změní se okolnosti naprosto dramaticky. Myslím tím samozřejmě ruskou invazi na Ukrajinu. Některá témata nutně ustoupila, překopali jsme program — to prosím není oběť, to jen popisuji realitu. A jedna věc je postavit relevantní tematickou strukturu, další pak zajistit financování. To vůbec není triviální. Produkce samotná je pak další velmi vydatná kapitola. Jsme velmi vděční všem, kteří nám pomáhají, institucím i jednotlivcům.

Jaký je, nebo by měl být přínos Sjezdu spisovatelů?

Já přirozeně věřím, že hlas spisovatelek a spisovatelů je jedinečný, že je v každé době mimořádně přínosný — zvlášť když se potýkáme s obrovskými problémy od těch naprosto existenčních až po generační rozpory nebo klimatickou krizi. Literatura má jemné nástroje vyprávění, zrcadlení. Probouzí zájem, přitahuje pozornost k nepohodlným tématům, nenechá nás zapomínat. Věřím, že Sjezdy fungují jako taková bóje. Jsou vidět. Ukážeme, proč je třeba bedlivě pečovat o slova. Když se to povede. 

Znamená motto „Mluvme spolu“, že jde o setkání, které je otevřené i laické veřejnosti?

Ano, není to žádná uzavřená konference. „Mluvme spolu“ znamená mluvme mezi sebou, mezi obory, mezi generacemi, identitami, regiony, mezi institucemi, mezi kulturami… Mluvme, dozvídejme se a předávejme si to, co se dozvíme. V knihách nebo v Kampusu na baru. Už vážně musíme.


Aktuální informace o Sjezdu spisovatelů sledujte zde.


Časopis Host a H7O jsou mediálními partnery Sjezdu spisovatelů 2022.