Čas na vás všechny

S plodností běžných dní ubíhá náš čas a nesmlouvavě přetváří sílu, duševno a zdraví v postupně chřadnoucí existenci. Všechno má svůj čas a ten je pro každého z nás jiný. A proto si dovolím trochu se vrátit v čase.

Konec loňského roku zazvonil před mými dveřmi a donesl mi sladkokyselé kulaté narozeniny. Velebení mého zrození jsem již několikrát zažila. Dvacáté narozeniny jsou za mnou a žel bohu třicáté také. Přesný věk ovšem neprozradím.

Už nehraje roli jen známé povědomí, že si žena může dovolit nesdělovat svůj věk, ale já to dokonce plnohodnotně cítím. A proto jsem si řekla, že od tohoto dne budu mlžit, lhát a zapírat. Bude ze mě mistryně mlhy a lži. Tohle se totiž nedá doporučovat, tohle se totiž musí zažít. Je to, jako když je tak příšerná zima, že vám mráz zalézá pod nehty. Pálí to a štípe tak, jako by vás na nože brali, ale narozeninový dort byl znamenitý.

Z toho mě ovšem můj náhodný objev dostal a osladil rozpaky i mrzutost na veselici. Dlouhou chvíli cestou tramvají kamsi jsem „projížděla“ mobilní aplikaci a sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí. A teď tam bylo: 5 tipov pre luxusnú kúpeľňu, Chyby při výcviku psa, Jak na oční linky (a pozor, toto je vyloženě světový problém a umění), Rady pro útulný byt, Život s ADHD. A tu mě cosi s pobavením zarazilo. Žena v krátkém videu očividně demonstrovala své problémy a jeden z nich bylo mytí oken. Ano, banalita, leč tu mě něco „hryzlo“. A videí měla paní mnohem více. Byla často unavená, měla chaos ve věcech, oddalovala nevyhnutelné, měla nesnáz s pozorností, často zapomínala. O této poruše jsem sice slyšela, ale co vše obnáší, jsem netušila. A tak si jdu pro informace a čtu dál… Moment. Ale to je můj život!

A tak jdu hlouběji a dělám si test. A výsledek? „Vysoká pravděpodobnost výskytu ADHD. Doporučujeme vyšetření u psychiatra.“ Tak to je sranda. Celý život si pokládám otázku, zda jsem normální, a ejhle! Také jsem si všimla, že postupem času na mé příhody přátelé reagují prohlášením: „No jo no, to je prostě Věra.“ Ono nejde o to, se za poruchu schovat, ale především jde o vysvětlení, pochopení a rady, jak zmiňované oříšky vylepšit ku prospěchu svému. Kdybych o tom věděla dříve, mohla jsem spousty věcí zlepšit a vyhnout se některým nepříjemným situacím, především pracovním.  

O své zjištění jsem se chtěla několikrát podělit, ale za boha jsem si nemohla vzpomenout na název oné poruchy. Na mysl mi vždy vytanula zkratka HDMI. „Ježíši Kriste! Já to těm lidem ani neřeknu! Přece jim nemohu sdělit, že jsem asi nekomprimovaný obrazový a zvukový signál v digitálním formátu.“ A když už jsem si konečně vzpomněla, tak mi nikdo nevěřil. Jako bych chtěla všechno omluvit právě tím. „Tak nic,“ řekla jsem si a šla umýt okno. Ba né, nešla.

Když už jsem se vrátila v čase a sděluji své pocity veřejně, musím se krátce zastavit u prezidentských voleb. K volbám vždy přistupuji s rozvahou a svědomitě. Je zapotřebí zvážit politické názory kandidátů a jejich programy. To jsem si tedy splnila. Dál si vyslechnu paletu nečekaně očekávaných odpovědí k romské otázce. Někdo překvapí, někdo pobaví, někdo konečně „řekne pravdu“ a společnost si ho tím velmi cení, „protože má koule“. Tak se to alespoň říká… Nyní mě napadá, že bych jim mohla vystavovat diplomy za statečnost. Možná to není špatný nápad pro uměleckou performanci nebo výstavu. Hm… budu nad tím přemýšlet. Každopádně je celý tento balíček platný jako mrtvému zimník, ale to už je takový místní folklor. 

V dalším průzkumu je potřeba trocha rozptýlení. A tak jsem do internetového vyhledávače psala postupně všechna jména kandidátů na prezidenta a žádala si jejich význam. Jméno Andrej se může pyšnit významem: mužný, statný, odvážný. A to se Andrejově Já určitě líbí. Tady se nedá zapomenout na jeho: „Řekněte pravdu, nebuďte slušnej,“ když při tiskové konferenci „vyslýchal“ bývalého ministra zdravotnictví.

Jako další je tu jméno Petr, které vzniklo z přívlastku pevný jako skála. To nám s Tím vojenstvím sedí. Možná je pevný ve svých zásadách. Potom jméno Pavel, který znamená malý, skromný, nepatrný. A to bude asi jeho problém. Marek je bojovník či válečník, což se v jedné z posledních televizních debat před volbami nedalo přehlédnout. Význam jména Danuše je soudkyně. Danuše je ta, která osvobodí svým rozhodnutím. „Aha!“ A jako poslední je tu jméno Tomáš. Jeho nositel se pyšní tím, že je blízký každému srdci. Tak tady něco nesedí.

No, a tak nám první kolo proběhlo, a teď, děj se vůle boží. Kostky jsou vrženy.

Autorka je spisovatelka a vizuální umělkyně.