Hlavně nezůstat lhostejní

Bílý básník si pořídil čínský pseudonym kvůli snadnějšímu publikování. Na Novém Zélandu se protestovalo proti cenzuře knihy pro mládež. Spisovatelé píší o uprchlické krizi.

O rozruch na mezinárodní literární scéně se minulý týden postaral americký básník Michael Derrick Hudson. Jeho báseň „The Bees, the Flowers, Jesus, Ancient Tigers, Poseidon, Adam and Eve“ se dostala do vlivné básnické antologie The Best American Poetry 2015, kterou letos editoval Sherman Alexie. Hudson text publikoval pod čínským pseudonymem Yi-Fen Chou. Kontroverzi nezpůsobila ani báseň, ani použití pseudonymu, ale Hudsonovo zdůvodnění pro použití čínského jména: zatímco pod jeho občanským jménem mu text odmítli otisknout čtyřicetkrát, s exotickým pseudonymem mu otištění básně vyšlo na desátý pokus. Pragmatismus bílého básníka popudil zejména americké literáty s asijskými kořeny, kteří Hudsona obviňují ze skrytého rasismu a kulturní apropriace – běloch Hudson jednoduše využil specifické kultury ke svému osobnímu obohacení. Celá aféra se navíc odehrává v kontextu současné širší debaty o nutnosti větší diverzity v literatuře. Alexie, který báseň do antologie vybral, se hájí tím, že jej zaujala literární kvalitou, a nikoliv „čínskostí“, a navíc je dle něj díky celé kauze najednou mnohem víc lidí zblázněných do básní“.

Literární veřejnost na Novém Zélandu se naopak sjednotila v podpoře spisovatele Teda Dawea. Jeho oceňovanou knihu Into the River z roku 2013 o maorském chlapci, který čelí šikaně a ponižování na elitní škole, totiž hodlá novozélandská Rada pro hodnocení filmu a literatury na popud křesťanské organizace Family First (Rodina na prvním místě) zakázat. V knize se prý objevuje víc sexu a drog, než se na literaturu pro mládež patří. Rada proto rozhodla, že kdokoliv bude Into the River distribuovat či propagovat, dostane pokutu ve výši 3 000 dolarů v případě fyzických a 10 000 dolarů v případě právnických osob. Na Daweovu podporu a na protest cenzurnímu rozhodnutí se minulý týden na Novém Zélandu odehrála například řada tichých čtení a dalších akcí.

V Evropě zatím pokračuje největší uprchlická krize od konce druhé světové války, roste společenské a politické napětí i mediální hysterie. Deník The Guardian proto připravil speciál s krátkými esejemi světových spisovatelů právě o uprchlictví, lidství a dějinách Evropy. Přečíst si je můžete zde.