Čtení doslova prodlužuje život

Knihy mají vliv na zdravotní stav čtenářů. Vznikl první časopis pro robotické autory. Vyšel nový žebříček nejbohatších spisovatelů.

Nový výzkum vědců z Yale prokazuje pozitivní vliv čtení na dlouhověkost. Výzkumníci pozorovali přes tři a půl tisíce lidí starších padesáti let, přičemž všechny účastníky rozdělili do tří skupin – nečtenáře, lidi, kteří čtou méně než tři a půl hodiny týdně, a čtenáře, kteří tuto hranici překračují. Vzhledem k faktu, že nejsilnější čtenářskou skupinou jsou vysokoškolsky vzdělané ženy, vědci zohledňovali v závěrech i demografická, kulturní a zdravotní specifika jednotlivých skupin, například psychický stav, zaměstnanost nebo etnicitu. Výsledek výzkumu ukazuje, že číst si alespoň tři a půl hodiny týdně může snížit riziko úmrtí v následujících dvanácti letech o sedmnáct procent a u náruživějších čtenářů o dvacet tři procent. Celý článek je možné za poplatek přečíst zde.


Asi se nedá odhadnout, kolik za rok na světě vznikne – a zanikne – literárních časopisů, zinů a webů. Nový magazín CuratedAI mezi všemi nicméně vyniká: nepřijímá příspěvky od lidských autorů, ale od strojů. CuratedAI je vedlejším projektem Karmel Allisonové, programátorky a básnířky, která kromě poezie napsala také básnící algoritmus Deep Gimble I. Právě při práci na básnícím stroji založeném na principu neuronové sítě ji napadlo založit pro počítači generovanou literaturu i časopis. „Čtení je více na čtenáři než na autorovi, očividně. Můžeme mluvit o tom, jakou má spisovatel průpravu nebo jak pracuje, ale už ne o jeho, nebo spíš jím napsaném algoritmu záměru. Je to o krok míň [než u lidských autorů], o což víc to může vzrušovat čtenáře,“ dodává k založení CuratedAI Allisonová.


Časopis Forbes zveřejnil žebříček nejlépe placených spisovatelů světa. Už potřetí se na prvním místě objevil autor dětské literatury James Patterson, který si vloni vydělal devadesát pět milionů dolarů. Za ním se umístili další dva dětští spisovatelé – Jeff Kinney a J. K. Rowlingová, oba zhruba s devatenácti miliony dolarů. Celý žebříček je k nalezení zde.