Kult slov

V pořadí pátá prozaická kniha Sylvy Fischerové nese opět zvláštní název — Bizom aneb Služba a mise (2016) —, jak jsme ostatně u této autorky zvyklí. Její čtenáři si přijdou na své, pokud se nechají unést poklidnou vlnou humoru a tlachání v podání hlavní postavy Jiřího Bizoma, jenž se tak rád předvádí ve společnosti svých přátel či dcery.

Velice barvité situační exkurzy do osvobozeného myšlenkového světa lingvisty, které nikam nesměřují a do ničeho neústí, jsou příjemným pozváním prostě být, podívat se, jak si lze hrát. Hrát navzdory absurditě světa, hrát svou hru se světem. V tomto ohledu je kniha osvěžením a pobaví, ale při tom také zůstává — přes svou pestrost a kombinační různost zůstává knihou na jedno přečtení.

Sylva Fischerová je autorkou, jejíž prozaické texty jsou přes bohatou síť motivických zdrojů napsány lehkým stylem. Také obrazy ze života Jiřího Bizoma jsou takové; situované do nejběžnějších životních událostí: potlach v hospodě, jízda tramvají, výlet s dcerou, přáteli, dovolená v Indii. Jsou protkány řadou odposlouchaných útržků vět, citací historických dokumentů, teoretických exkurzů. Text tvoří komunikační drť, autorka spoléhá na sémantiku hry, koláže, na efekt nečekaných spojitostí. Smysl textu spočívá jen ve schopnosti hrát si s rozdanými textovými indiciemi, tedy schopnosti čelit absurditě a absurditám, které člověka každodenně obklopují. Kniha je zároveň zprávou o posedlosti jedné mysli slovní hmotou.

Postava Jiřího Bizoma v podání Sylvy Fischerové nejednou připomene postavy Hrabalových pábitelů. Jeho vůle ke slovní hře a neotřelé zpodobnění krásy světa uzamčené ve všednosti se tomuto hrabalovskému kódu blíží. Osamí-li Bizom a ztratí tak partnera pro slovní interakci, například v kapitole věnované výletu do Indie, ponoří se do své hry natolik, že je schopen v izolaci hotelového pokoje zaujatě zkoumat barevnou škálu svých výměšků.

Tato až infantilní hravost jako by neměla konce a snadno přerůstá v šílenou posedlost utopenou v sobě samé. Na rozdíl od Hrabalových postav, jejichž pábení není tak jednoznačné a jednorozměrné, působí Jiří Bizom jen jako jednorozměrný koncept.


Sylva Fischerová: Bizom aneb Služba a mise, Druhé město, Brno 2016