Po přečtení přepište

K mání je kniha, která za chvíli nepůjde číst. K dostání — za peníze — je rovněž dopis Marcela Prousta, v němž si stěžuje na sex. Američané se bojí komunismu.

Nakladatelský a designérský ateliér Visual Editions ve spolupráci s kreativní laboratoří v Googlu už přes rok společně provozují projekt Editions at Play. Jeho smyslem je posouvat vizuálně, obsahově i uživatelsky digitální knižní formát. Jinými slovy — dělat knihy, jaké svět ještě neviděl, byť občas už můžou připomínat aplikace. Jedním z jejich posledních projektů je A Universe Explodes (Vesmír vybuchuje), který si svým zpracováním bere za téma osud knih v digitálním formátu: ty na rozdíl od tištěných (pokud byl tedy nákup legální) sice vlastníme, ale nemůžeme je půjčovat. Věčně nepokrčené elektronické stránky může číst jedině jejich kupec. A Universe Explodes se na rozdíl od komerčně distribuovaných e-knih nabízí zdarma — ale v pouhých sto kopiích. Vlastníci těchto kopií je nicméně mohou předávat dál: pod podmínkou, že z každé stránky musí vlastník vyškrtnout dvě slova a přidat jedno nové. Stejně jako u tištěné knihy se tak předává jakási unikátně osahaná, poničená kopie — což v tomto případě zdůrazňuje datovou podstatu originálů. Podle autorky z Google laboratoře, Tey Uglowové, bude kniha nečitelná zhruba po dvaceti výměnách. Proč tedy vůbec stvořila věc, která se v každé ze svých sto mutací nakonec smaže? Všechny unikátní kopie v sobě mají zabudovaný program, který zaznamenává jednotlivé změny v každé knize — a s tím, jak se zmenšuje jejich délka i smysluplnost, někde roste vesmír jejich možností.


A nyní aukční okénko: ve středu bude v Paříži probíhat dražba literárních a knižních artefaktů ze sbírky Ženevana Jeana Bonna, zřejmě největšího sběratele francouzské literatury na světě. Ten prodává části své sbírky, kterou nashromáždil během uplynulého půlstoletí, právě kvůli vlastní vůli více se soustředit na francouzské literáty. Asi nejlákavější a nejdražší položkou dražby bude první vydání Galileových Matematických rozprav a pokusů z roku 1638 — je to italská kniha o matematice, takže musí pryč. I tak cítí Bonna nad knihou, jejíž prodejní cena se odhaduje na sedm set tisíc eur (skoro devatenáct milionů korun), „jistý smutek“. Prodávat se budou ale i věci navýsost literární, například Flaubertův dopis na obranu Paní Bovaryové, která prý není „pro mladé holky, ale pro lidi, pro literaturu“, jež nikdy nebyl zveřejněn, nebo deník Victora Huga. Ne každá písemnost se však týká umění: ke koupi je také dopis Marcela Prousta, v němž si synkovi svého pana domácího stěžuje na příliš hlasitý sex svých sousedů; problém přitom nebyl v hluku, ale v pravidelnosti. „Sousedé se milují každé dva dny s vervou, na niž žárlím,“ píše hledač ztraceného času. Cena všech dražených tiskovin a písemností se odhaduje na více než tři miliony eur (přes osmdesát milionů korun).


Velká říjnová revoluce si odkroutila století a Joseph McCarthy je mrtvý už šedesát let — a přece, některé americké konzervativní kruhy stále vidí v komunismu hrozbu. Naposledy ohrozila americkou demokracii a svobodu obrázková příručka. Univerzitní nakladatelství MIT Press, které jinak vydává hlavně odbornou literaturu z oblasti politické vědy nebo filozofie, v březnu uvedlo do prodeje překlad původně německé knihy Komunismus pro děti od Bini Adamczakové. Podle serveru OneNewsNow ze zpravodajské sítě Christian American Family News Network knížka dětem podsouvá „novou značku nefungujících ekonomických a sociálních systémů“, Breitbart News — server spojený s vrchním poradcem Donalda Trumpa a konspirátorem Stevem Bannonem — zase navrhuje, že by podobné knížky mělo nakladatelství rozdávat zadarmo, a ne prodávat. A odtud už je jen blízko k sociálním sítím, kde ohrožení Američané navrhují Komunismus pro děti zakázat a spálit. Své si prý vytrpěla i Bini Adamczaková, která dostává nenávistné a občas otevřeně antisemitské zprávy. Ředitelka MIT Press Amy Brandová se brání tím, že kniha zapadá do ediční strategie nakladatelství, které má za cíl přibližovat čtenářům ideje ze všech konců politického a filozofického spektra. Pokud by ale něco změnila, tak název: mnohem lepší by bylo pojmenovat příručku Komunistické ideály pro lidi libovolného věku.