Úkol pro nakladatelku

Francie má novou ministryni kultury. Rowlingová okradena! Hledá se Lenú a Lila.

Evropa a celý svět si na začátku května hlasitě oddechly: novým francouzským prezidentem je centrista Emmanuel Macron. Následný nádech už byl sice naplněný nejistotou, ale nadějnou — nikdo totiž neví, jak si nový prezident, který programově a personálně sahá na všechny strany, povede. Hodně mělo napovědět jmenování vládního kabinetu a v tomto ohledu Macron (papírově) nezklamal: jeho vláda je genderově i ideologicky vyvážená, byť někteří komentátoři poukazují na skutečnost, že klíčové resorty dostala do správy spíše pravice. Radost nicméně mají francouzští literáti — ministryní kultury se stala ředitelka prestižního nakladatelství Éditions Actes Sud z Arles v jižní Francii, které vydává například nobelisty Imreho Kertésze, Světlanu Alexijevičovou či domácí špičku (například Mathiase Ernarda), Françoise Nyssenová. Ta sice nikdy nezastávala podobnou veřejnou pozici, má ale zkušenosti z belgického ministerstva stavebnictví, kde pracovala před tím, než vstoupila do nakladatelského prostředí. V roce 1987 se stala šéfkou Éditions Actes Sud, které založil její otec Hybert Nyssen, a během následujících let z něj udělala jedno z nejúspěšnějších a nejvíce respektovaných francouzskojazyčných vydavatelství na světě.

Francouzská kulturní veřejnost její nominaci přijala pozitivně — podle mnohých je Nyssenová žena s rozhledem, která se neváhá zapojit do uměleckého dění. Výzva před novou ministryní je ale jiného rázu než ryze umělecká: kvůli teroristickým útokům se ve Francii nedaří turismu, z něhož ještě odčerpávají peníze vynucená bezpečnostní opatření. Nyssenová tak hlavně musí dostat lidi do Francie a peníze do pokladen muzeí a galerií.


Pokud vám bude někdo chtít prodat papír s nástinem prequelu Harryho Pottera, nekupujte to. Vyzývá k tomu samotná J. K. Rowlingová. Na konci dubna totiž někdo ukradl artefakt, který Rowlingová v roce 2008 sepsala pro benefiční účely. Příběh předcházející narození malého kouzelníka — v němž jeho otec a jeho mentor Sirius Black uniknou na košťatech strážníkům — se tehdy prodal za pětadvacet tisíc liber. Podle policie má rukopis cenu jen pro fanoušky díla J. K. Rowlingové, s níž je teď společně žádají, aby nic nekupovali a namísto toho nahlásili pachatele trestného činu.


Má-li dnes svět nějakou literární globální hvězdu, je to Elena Ferrante: jejích románů z tetralogie Geniální přítelkyně se prodalo přes milion výtisků a o tajemné autorce už byl sepsán bezpočet esejů. Není proto divu, že se o ni zajímá televize nejpovolanější: HBO. Kabelový gigant chystá v koprodukci s italskou státní televizí RAI osmidílnou adaptaci prvního, stejnojmenného dílu, v němž se v Neapoli padesátých let potkávají dvě budoucí přítelkyně, povahou naprosto odlišné dívky. A aby výslednému seriálu producenti dodali punc autenticity, rozhodli se do hlavních rolí obsadit dětské neherce z Neapole. Novinář Jason Horowitz připravil pro The New York Times fotoreportáž, kterak si pět tisíc italských dětí přišlo splnit sen. Nakonec „herectví je v neapolské krvi“, jak říká jedna z doprovázejících maminek.