Na knižní frontě neklid

Z Hillary Clintonové možná není prezidentka, ale bestselleristka určitě ano. Česko se chystá na Velký knižní čtvrtek.

Z knihy What Happened (Co se stalo) Hillary Clintonové se stal jeden z největších bestsellerů posledních let. Podle nakladatele si lidé za první týden koupili přes tři sta tisíc kopií politických vzpomínek na loňský rok a americké prezidentské klání z perspektivy poražené kandidátky.

Podle zástupce vydavatelského domu Simon & Schuster se tištěných knih prodalo přes 167 tisíc — z toho skoro devět tisíc jen v oblasti Washingtonu DC. Zbytek prodejů představují e-knihy a audio verze What Happened, kterou namluvila samotná Clintonová. Zvlášť audiokniha se prý prodává extrémně dobře a údajně představuje nejlépe prodávající se mluvené slovo v dějinách společnosti, což je u politické nonfiction pozoruhodné.

Nové paměti Hillary Clintonové se začaly prodávat včera i ve Velké Británii — a už ve včerejším vydání Sunday Times byly na prvním místě v žebříčku bestsellerů. I přesto, že první americké recenze jsou smíšené: většinou ale míra nadšení odpovídá pozici konkrétního média na politické škále.

Vydání knihy provázely i problémy. Například Amazon musel smazat přes devět set falešných recenzí se záporným hodnocením.


Na bestsellery se chystá i český čtenář. Svůj program představil Velký knižní čtvrtek, během něhož se představí šestnáct nových titulů od předních českých nakladatelů.

V nabídce tak bude například Sběrná kniha o životě a dokumentech filmařky Heleny Třeštíkové nebo nová dětská kniha Kdo zabil Snížka? od Petry Soukupové. S pohádkami se vrací i někdejší největší český bestsellerista Michal Viewegh v Nových pohádkách pro unavené rodiče, volném pokračování deset let starého prvního dílu. Slovensko zastupuje horor Jozefa Kariky Trhlina o záhadném mizení lidí v pohoří Tribeč, který byl nominovaný i na prestižní literární cenu Anasoft Litera. Do výběru se dostal také třetí díl tzv. Neapolského kvartetu od Eleny Ferrante, Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou.  

Velký knižní čtvrtek doprovází i autorská čtení vybraných autorů v Praze 19. října v Městské knihovně a v Knihovně Jiřího Mahena v Brně o týden později, 26. října.

Akci pořádá dvakrát do roka internetové knihkupectví Kosmas od roku 2011. Projekt navazuje na prvorepublikovou tradici knižních čtvrtků a začal jako vzájemná výpomoc mezi nakladateli a knihkupectvím v době ekonomické krize. Postupně se ale rozrostl na dvě opakování ročně.