Přiživovat oheň

Leonard Cohen stihl napsat ještě jednu knihu. Homosexualita a komerce prý nejdou k sobě.

Za rok a týden, 16. října 2018, vyjde nová básnická sbírka Leonarda Cohena. Zpěvák a spisovatel ji dokončil nedlouho před svou smrtí v loňském listopadu. The Flame (Plamen), jak se kniha bude jmenovat, není pouze sbírkou básní, ale také písňových textů z alb Leonarda Cohena a písničkářky a jeho blízké přítelkyně Anjani, dále obsahuje poznámky, krátké prózy a ilustrace. Podle Cohenova agenta byl hudebník ke konci života posedlý touhou knihu dokončit a podařilo se mu to „pár dnů před smrtí“. Hlavní motivací i motivem knihy je obava z „vyhasínání plamene a naší kultury“. Naposledy vydal Cohen básnickou sbírku v roce 2006, jmenuje se Kniha toužení (Book of Loving).


„Až příliš gay,“ přečetl si v různých obměnách Matt Cain ve více než třiceti dopisech zamítajících nabídku jeho rukopisu. Román The Madonna of Bolton (Madonna boltonská) přitom podpořily osobnosti jako komik, spisovatel a herec David Williams nebo scenárista a herec Mark Gattis (Doctor Who, Sherlock). Cain se proto rozhodl jít crowdfundingovou cestou — a kniha už za první týden získala skoro devadesát procent financí potřebných k vydání.

Cain — povoláním redaktor lifestylového časopisu pro homosexuály Attitude — nabídl rukopis svého románu desítkám britských nakladatelů. The Madonna of Bolton vypráví o muži posedlém zpěvačkou Madonnou, jehož tato posedlost provází celým životem a pomáhá mu vyrovnat se s dospíváním, vztahy, kariérou i rodinou. Podle nakladatelských posudků a odpovědí, které má k dispozici britský The Guardian, to sice není špatný román, ale kromě toho, že je „příliš gay“, je prý také příliš „o pracující třídě, osmdesátkách a až moc zanořený v popkultuře“. Všichni se navíc shodují, že si nedovedou představit čtenáře takové knihy a že je text zaměřen až příliš jedním směrem.

S tím Matt Cain nesouhlasí — jeho román je prý víc lehce stravitelné rodinné drama než náročná homoepika. Navíc dodává, že oficiální cestou se k němu dostaly pouze výtky typu, že Madonna není dostatečně komerční — informaci, že „gay tematika neprodává“, mu řekl až jeho agent na základě neformálních rozhovorů s několika redaktory z velkých nakladatelství. „Jedno vydání Attitude prodá víc výtisků než průměrný bestseller,“ komentuje nakladatelské rozhodnutí Cain a dodává: „I když budete brát v potaz jen gay čtenáře, je to nezanedbatelný trh.“ Podle spisovatele je za editorským přemýšlením homofobie, konkrétně přesvědčení, že o homosexuálech se píše jen umělecká literatura a v té komerční je to pořád ještě tabuizované téma. Má s tím i vlastní zkušenost, kdy v předchozích dvou románech měl na doporučení heterosexuální hrdiny a musel vyškrtnout homoerotické scény, aby se dostaly na pulty Tesca. Stejně se tam nedostaly.

Zájem čtenářů na Unbound — crowdfundingovém projektu zaměřeném na spisovatele a literaturu — svědčí podle Caina i jeho nové redaktorky o opaku: gayové mohou být protagonisté i v komerční literatuře. Jen prostě nedostali příliš šancí.