Macao, hazard a cenzura

Na literární festival v Macau byl zakázán vstup třem spisovatelům. Podle neoficiálních informací za tím stojí čínský politický tlak.

V sobotu 10. března byl v Macau zahájen sedmý ročník literárního festivalu The Script Road. Jedná se o jednu z nejdůležitějších literárních akcí v Asii – v loňském roce festival navštívilo patnáct tisíc lidí.

Letos se festival dostal do pozornosti médií ještě před zahájením. Jeho dlouholetý programový ředitel a organizátor Hélder Beja v pátek oznámil, že jako šéf The Script Roadu končí. Důvodem je čínská intervence do programu festivalu.

Během festivalu měli původně vystoupit i spisovatelé Jung Changová, Suki Kimová a James Church. Britsko-čínská autorka Jung Changová se proslavila kritickou biografií Mao Ce-tunga Mao – příběh, který možná neznáte a románem na stejné téma Divoké labutě. Obě knihy jsou v Číně zakázané. Suki Kimová a James Church napsali reportážní knihy o životě v Severní Koreji a tamním režimu. Největším diplomatickým i hospodářským spojencem Severní Koreje je Čína.

Beja minulý týden médiím oznámil, že mu nejmenované státní autority doporučily stáhnout tato tři jména z programu festivalu. „Je tu velká pravděpodobnost, že tyto osoby nebudou do Macaa vůbec vpuštěny,“ sdělily prý autority.

Macao bylo do roku 1999 portugalskou kolonií. Po vzájemné dohodě mezi Čínskou lidovou republikou a Portugalskem má stejný status zvláštní správní oblasti jako šedesát kilometrů vzdálený koloniální soused – Hongkong. Ačkoli je Macao oficiálně částečně autonomní jednotkou s volenými zástupci tamních občanů, přímý i nepřímý vliv Číny tam v posledních letech, stejně jako v Hongkongu, roste. A oficiální představitelé Macaa se snaží udržovat s Čínou a její vládnoucí stranou dobré vztahy. V minulosti tak byl například zapovězen vstup na území proslulé především kasiny a hazardem některým novinářům a lidskoprávním aktivistům.

Do minulého týdne se s podobným problémem festival The Script Road nikdy nesetkal. Právě proto se Hélder Beja rozhodl skončit. Po této události už prý festival „nemůže dál svobodně rozvíjet“. Pro server Hong Kong Free Press upřesnil, že „nemůže říct, že by v Macau byla ohrožena svoboda slova. Ale určitě nebudu souhlasit s žádnou situací, kde by byla svoboda projevu znevážena“.

Celý incident už stačila odsoudit organizace spisovatelů PEN Hong Kong. Zrušení tří vystoupení považuje ve svém prohlášení za „znepokojivý vývoj, který přímo porušuje právo na svobodu vyjadřování a literární projev“. Hongkongský PEN uznává právo macajských imigračních úřadů vpouštět, koho uznají za vhodného, nicméně by toto právo nemělo být zneužíváno jako „utajený nástroj politické kontroly“. Podle organizace je zásah do programu festivalu cenzura.