Králíci ve veřejném prostoru

Dětská a zároveň parodická kniha o gay králících obsadila minulý týden první příčku žebříčku prodejnosti na Amazonu. Vyšla den před Marlon Bundo‘s A Day in the Life of the Vice President, dětskou knihou, jejímiž autorkami jsou dcera a manželka amerického viceprezidenta Mikea Pence.

Titulní Marlon Bundo z obou knih je jméno skutečného králíka rodiny Penceových a neoficiálního maskota úřadu viceprezidenta s vlastním instagramovým účtem (a stránkou na Wikipedii).

Penceova dcera Charlotte se jeho prostřednictvím rozhodla přiblížit dětem viceprezidentskou funkci. Manželka Karen Marlonův den v životě amerického viceprezidnta doprovodila ilustracemi.

Výtěžky z prodeje knihy měly jít na charitativní účely – na dětskou arteterapii a na práci s oběťmi obchodu s lidmi.

Mikeu Penceovi a jeho politické minulosti věnoval populární komik a glosátor John Oliver minulou neděli hlavní blok svého pořadu Last Week Tonight na americké HBO. Pence je krom skutečnosti, že je asi jedinou osobou v Bílém domě, kterou nemůže Donald Trump odvolat, známý především svými konzervativními postoji.

Oliver amerického viceprezidenta ve skeči kritizoval hlavně za spojení s organizací Family First, která pořádá mimo jiné i kontroverzní „převýchovné terapie“ pro homosexuály.

Mazlíček rodiny Penceových Marlon Bundo je prý asi jediná věc, která se Oliverovi na Mikeu Penceovi líbí. A kniha o něm je ideální způsob, jak se zasmát na účet druhého nejvýše postaveného muže americké politiky.

Last Week Tonight with John Oliver Presents A Day in the Life of Marlon Bundo vypráví příběh králíčka, který se zamiluje do jiného králíka. Chtějí spolu uzavřít manželství, v čemž jim brání okolí – především jeden homofobní brouk nápadně podobný Mikeu Penceovi.

V závěru penceovské epizody proto John Oliver vybídl všechny své diváky, aby kupovali alternativní verzi knihy o Marlonu Bundovi. Nejen kvůli tomu, že zisk z prodaných výtisků poputuje na účty neziskových organizací zabývajících se AIDS a LGBTQ, ale také proto, že „když prodáme víc knih než Pence, tak ho to pořádně nasere“.

Knížky, kterou napsala komička a Oliverova spolupracovnice Jill Twissová, se za prvních pár dní prodalo skoro dvě stě tisíc výtisků a chystá se dotisk. John Oliver přiznal, že sám takový zájem nečekal.

Mike Pence celou záležitost nijak nekomentoval. Jeho dcera Charlotte naopak na sociálních sítích přiznala, že se jí líbí i druhá kniha. „Jediná lepší věc než charitativní králičí knížka jsou dvě charitativní králičí knížky,“ shrnuje instagram Marlona Bunda.