Nobelova cena čeká na krále

Švédská akademie, která uděluje Nobelovu cenu za literaturu, je v nejvážnější krizi od svého založení v roce 1786.

Jindy vážená instituce Švédské akademie je na pokraji organizačního i morálního kolapsu. Z osmnácti členů zbývá už jen jedenáct, což ohrožuje schopnost nobelovského výboru se usnášet. Místo ve Švédské akademii je totiž doživotní, a pokud ji někdo neopustí nebo není donucen k odchodu, pak členství končí až smrtí dotyčného.

Nebo dotyčné. Minulý týden byla z akademie vystrnaděna asi jediná tvář, kterou si svět s Nobelovou cenou za literaturu spojuje, její stálá tajemnice a literární vědkyně Sara Daniusová. Stalo se tak v návaznosti na táhlou kauzu sexuálního zneužívání, spojenou s kampaní a hnutím #MeToo.

Když se na podzim #MeToo začalo celosvětově šířit, otevřená obvinění ze sexuálního násilí zasáhla také Švédsko. Mezi nejprominentnější obviněné patří i majitel a provozovatel stockholmského kulturního klubu Forum Jean-Claude Arnault (o němž švédská média kvůli zákonu mluví jako o „postavě z kultury“). Osmnáct žen označilo Arnaulta prostřednictvím novinového článku za predátora a obvinilo ho z obtěžování, sexuálního násilí a zneužívání.

Arnault i jeho klub mají přímé vazby na Švédskou akademii a Nobelovu cenu za literaturu. Forum v minulosti pravidelně hostilo bankety nebo výstavy spojené s nobelisty a jedná se o jeden z důležitých podniků pro švédský a s ohledem na literaturu světový kulturní život. A Arnaultovou manželkou je Katarina Frostensonová, básnířka a členka Švédské akademie.

Právě ta stojí za současným rozkolem v akademii. Sara Daniusová, poté co se na podzim dozvěděla o Arnaultových obviněních, požádala všechny členy o přerušení styků s ním i jeho klubem. Zároveň najala právní firmu, aby posoudila nebezpečí takových vazeb. Právníci dodali výsledky začátkem dubna – Arnault je mimo jiné podezřelý z vynášení zákulisních informací včetně jmen laureátů Nobelovy ceny – s doporučením vyloučit ze Švédské akademie Katarinu Frostensonovou.

Její vyloučení neprošlo hlasováním a minulý týden akademii na protest opustili tři její členové. Sama Daniusová prý váhala, ale rozhodla se zůstat. Vydrželo jí to do minulého týdne, než ji zbývající členové z akademie vypudili. „Zatrpklí lúzři,“ pronesl prý jeden z členů na adresu protestujících i Daniusové.

Švédská akademie byla jednou z nejváženějších institucí ve Švédsku, teď je její reputace u veřejnosti podle novinářů na nule. Naopak protestující členové zažívají velkou podporu.

„Je to úplná a naprostá katastrofa pro švédský kulturní život,“ říká Bjorn Wiman, editor kulturní rubriky v listu Dagens Nyheter. „Vždycky panovala shoda, že se jedná o kompetentní skupinu se schopností úsudku a že tento literární úsudek je důvěryhodný. Po tomto skandálu ale nemůžete říct, že by daná skupina nějaký důvěryhodný úsudek měla,“ dodává.

Dnešních jedenáct aktivních členů představuje problém i pro samotnou instituci Akademie. Kvórum pro navrhování a přijímání nových členů je totiž dvanáct, akademie tak hypoteticky může vymřít bez šance na doplnění. Nobelova cena ohrožena zatím není – k jejímu udělení je potřeba osmi členů.

Současný švédský král už oznámil, že má v plánu vnitřní pravidla Švédské akademie změnit. Spekuluje se především o zrušení doživotního členství.