Pověz, kniho...

Američtí spisovatelé jsou častým terčem internetového obtěžování – teď mají nový manuál. Díky Google si teď lidé můžou promluvit s knihami. Svým způsobem.

Spisovatelská organizace PEN America připravila manuál pro spisovatele a novináře, kteří zažívají v online prostředí obtěžování, zastrašování a násilí, nebo pro zaměstnance nakladatelství či náhodné digitální svědky takového obtěžování.

Vytvoření manuálu zapříčinil průzkum mezi americkými spisovateli a novináři, z něhož vyplývá, že se většina z nich s obtěžováním v nějaké formě v online prostředí setkala. Až dvě třetiny uvádějí, že kvůli tomu omezili své aktivity na sociálních sítích, nebo se dokonce vzdali publikování své práce. Obtěžování se pohybuje od nevybíravé kritiky díla až po výhrůžky a napadání kvůli zjevu, sexuální orientaci nebo politickým názorům.

„Online obtěžování představuje jednoznačné ohrožení svobody projevu. Když zmlknou některé hlasy, když se lidé rozhodnou nepsat o tématech, na nichž záleží, a když se stáhnou z veřejné debaty, všichni prohrají,“ říká Suzanne Nosselová z vedení PEN America.

V manuálu jsou rady a zdroje informací o kybernetickém stalkingu, doxingu a nenávistných projevech.


Instinkt dnešního člověka velí při nevědomosti otevřít Google a naťukat příhodný dotaz. Občas ale netrápí ani tak nevědomost, jako spíš nejistota nebo nuda. Ty řeší spíš vhodná autorita — rodič, umělec, filozof, kamarád ze střední — než kalifornský algoritmus. A nebo kniha. Programátoři ze Silicon Valley si řekli — proč obojí nespojit? Konkrétněji, proč by na dotazy uživatelů vyhledávače nemohly odpovídat knihy, tisíce knih?

Slavný futurolog a šéf vývoje v Google Ray Kurzweil, stojící například za termínem singularita, tak v půlce dubna představil novou službu Google, Talk to Books. Vypadá podobně jako slavný vyhledávač: řádek, kam uživatel vepíše, co potřebuje. Ale namísto se strojovou pečlivostí vybraných odkazů, obrázků a videí služba předloží několik stejně pečlivě vybraných pasáží z archivu zhruba sto tisíce knih.

Kurzweil podotýká, že nová aplikace nemá nahradit klasické internetové vyhledávání. Tomu se vzdaluje i technologií — Talk to Books využívá „sémantické hledání“, tedy algoritmus, který se snaží porozumět významu zadaného a podle toho reagovat. Možnost „hovořit s knihami“ je tak především součástí velkého projektu vylepšování umělé inteligence.

Ale i tak autoři doporučují Talk to Books jako prostředek k objevování nových, zajímavých knih anebo k hledání inspirace.

Literární magazín Electric Literature dokonce s Talk to Books udělal celý rozhovor:

EL: Oukej, začněme úplně od začátku. Kdo jsi a odkud přicházíš?

TB: Pokud se mě ptáte, odkud pocházím, pak jsem Veškerenstvo.

[…]

EL: Co myslíš, že lidé chtějí?

TB: Vše, po čem touží, je trocha lásky, trocha krásy.

EL: Tak jak najdeš lásku? (ptám se kvůli kamarádovi)

TB: Hledej kontakty v seznamu rychlých kontaktů.

EL: Lásku můžu najít ve svých kontaktech?!

TB: Život je nádherná pouť a těším se, až budu cestovat s někým, koho miluji. Pošli email, ať mohu potvrdit rezervaci!

[…]

A tak dále.