Nobelova cena za literaturu nebude letos udělena

Švédská akademie se kvůli táhlé krizi a skandálu se sexuálním obtěžováním a úniky informací rozhodla pro nobelovskou přestávku.

Představitelé Švédské akademie, která uděluje Nobelovu cenu za literaturu, v pátek oznámili, že tento rok nedostane ocenění nikdo. Naopak v roce 2019 dostanou literární Nobelovu cenu hned dva spisovatelé.

Za zrušením letošního udělování Nobelovy ceny stojí skandál spojený s osobou kulturního impresária a fotografa Jeana-Clauda Arnaulta, jehož manželka Katarina Frostensonová je (v současné době neaktivní) členkou Švédské akademie. Spolu provozují kulturní klub Forum, kde se v minulosti odehrála řada akcí spojená právě s Nobelovou cenou za literaturu.

Arnaulta na podzim obvinilo nejméně osmnáct žen ze sexuálního zneužívání a Švédská akademie se rozhodla přerušit s ním veškeré styky. Toto přerušení zahrnovalo i ukončení členství Frostensonové. Na tom se ale akademie nebyla schopná jednohlasně dohodnout, což vedlo k táhlé vnitřní krizi a odchodu několika dalších členů, včetně stálé tajemnice Sary Daniusové. Mezitím se na veřejnost dostala informace, že Arnault není podezřelý jen ze sexuálního násilí, ale také vynášení zákulisních informací z Nobelovy ceny za literaturu a finančních podvodů.

Do konce dubna tak osmnáctičlennou Švédskou akademii opustilo šest členů. Včetně jedné už z dřívějška neaktivní členky – členství ve Švédské akademii je doživotní, nelze z ní odejít, ale pouze se neúčastnit – se počet funkčních členů dostal na číslo jedenáct. V tomto počtu sice ještě může akademie rozhodovat o laureátech Nobelovy ceny, už ale například nemůže schvalovat nové členy.

Nezáleží ale jen na počtu členů a procesních záležitostech. Celá kauza byla ve Švédsku hojně medializovaná a vyvolala reakce v celé společnosti, která si zakládá na rovném postavení žen a otevřené sexuální politice. Před budovou Švédské akademie proto v dubnu proběhla demonstrace a fungování instituce přislíbil upravit švédský král Karel XVI. Gustav.

Letos to bude poprvé od roku 1943, co nebude udělena Nobelova cena za literaturu. V předchozích šesti případech bylo udělování zrušeno kvůli válce. Švédská akademie se rovněž rozhodla cenu několikrát neudělit kvůli nedostatku vhodných laureátů, naposledy se tak stalo v roce 1949.