Knihy až do vesmíru

Na Měsíci vznikne první knihovna. Britská literární cena pro humoristický román nemá vítěze – porota se nesmála.

Podnikatel Elon Musk letos v únoru ohromil svět drzým kouskem – při testu nové rakety nechal do vesmíru vystřelit osobní automobil. Červená Tesla Roadster míří do otevřeného vesmíru a kromě figuríny ve skafandru veze také literaturu: konkrétně celou sci-fi trilogii Nadace od Isaaca Asimova.

Optický 5D disk – v podstatě kostka křemenného skla, do nějž laser na nanoúrovni vypálil Nadaci a který by měl být schopný data uchovat po tisíce let – věnovala excentrickému miliardáři nadace Arch Mission. Zároveň při vypuštění Tesly do vesmíru vydala tato organizace experimentující s uchováváním dat prohlášení, že to byl teprve začátek a rozhodně se nejedná o poslední text, který putuje mezi hvězdy.

Obecná proklamace nabyla konkrétních obrysů minulý týden. Arch Mission bude spolupracovat se soukromou vesmírnou společností Astrobotic, která plánuje v roce 2020 vyslat misi na Měsíc. Arch Mission opět dodá extrémně odolný datový nosič s texty.

Na Měsíc už nepoletí jen vědeckofantastická klasika, ale také velká část Wikipedie nebo data z projektu Rosetta, který mapuje a archivuje všechny lidské jazyky.

Měsíční knihovna bude přímo na povrchu měsíce a bude mít podobu niklových mikrofiší, malých destiček s vyrytými texty. Podle zakladatele Arch Mission Novy Spivacka se bude knihovna v budoucnosti dát doplňovat a rozšiřovat. „Nechceme předpokládat, že někdo v budoucnosti bude mít náš operační systém,“ vysvětluje zároveň Spivack, proč se rozhodli vypalovat texty do odolného niklu.

Cílem neziskové Arch Mission je rozmístit „archivy lidského poznání“ po celé sluneční soustavě. I když zanikne Země nebo jiné planety, lidská civilizace tak pro možné cestující z dalekého vesmíru zůstane zachována.


Ve Velké Británii vychází zřejmě až moc vážných knih. Alespoň to by se dalo soudit z rozhodnutí poroty literární ceny Bollinger Everyman Wodehouse Prize, udělované od roku 2000 nejlepší humoristické próze, letos nikoho neocenit.

Porotci se nad žádnou z šedesáti dvou nominovaných knih nedokázali společně zasmát. Vydolovali maximálně několik „suchých úsměvů“. Nic se prostě neblížilo humoru P. G. Wodehouse, na jehož počest se cena uděluje.

Organizátoři ale na celou kauzu hledí optimisticky a těší se, až příští rok udělí vítězi o to větší cenu. Ta se uděluje pravidelně na literárním Hay festivalu. Konkrétně jde o krabici šampaňského a prase pojmenované podle vítězného románu. Za rok tak někdo dostane opravdu hodně šumivého vína – a obzvláště velké prase.