Hodní piráti a zlí spisovatelé

Skončila jedna z největších pirátských stránek s knihami — OceanofPDF. Z Billa Clintona je bestsellerista.

Server OceanofPDF, uživateli někdy popisovaný jako „Napster s knihami“, fungoval sedm měsíců. Na konci července americké úřady (stránka byla spravována pod americkou doménou) web vyřadily z provozu.

OceanofPDF nabízel uživatelům zadarmo tisíce knih ve formátu PDF nebo ePub. Mezi nimi byly i romány Philipa Pullamana, který se o existenci pirátského serveru dozvěděl začátkem léta a společně s dalšími spisovateli začal usilovat o jeho zrušení.

Proti tomu se provozovatelé stránky bránili prohlášením, že se snaží snadno zpřístupnit vědomosti a informace každému na světě. „Je spousta rozvojových zemí, kde si jen tak nemůžete koupit své oblíbené knihy. Amazon v mnoha zemích neprodává a ne každý má finanční prostředky na to, aby si mohl kupovat věci na internetu,“ stálo v prohlášení na OceanofPDF.

Zakladatel OceanofPDF Nicholas Liam vysvětloval, že „pouze plní požadavky uživatelů. Jakmile dostaneme od uživatele e-mail, v němž žádá o knihu, kterou nemůže najít v knihovně, nemůže si dovolit ji koupit nebo ji ztratil, snažíme se ji najít a nahrát na naše stránky, kdyby ji v budoucnu potřeboval někdo další“. Liam i přes množící se žaloby udržoval OceanofPDF v chodu a chtěl server udržet „aktivní co možná nejdéle“.

Zrušení pirátského serveru mělo paradoxně hořkou dohru pro zasažené spisovatele. Spisovatelka Michelle Harrisonová zveřejnila e-mail, v němž ji někdo označil na „nechutnou elitářku“. Stejná rétorika se v souvislosti s žádostí spisovatelů o zrušení OceanofPDF opakovala i na sociálních sítích a diskusních fórech. Na fóru Reddit už jeho uživatelé řeší, kde jinde knihy krást.

„Není to koníček, je to moje povolání,“ snaží se vysvětlit pirátům nutnost za knihy platit autorka dětských knih Malorie Blackmanová.

Podle spisovatele thrillerů Steva Cavanagha pirátství zdůrazňuje potřebu kvalitnější sítě knihovnických služeb odpovídajících dvacátému prvnímu století. „Skutečný problém jsou ale určité části kultury založené na okamžité dostupnosti, které vyvolávají pocit, že veškerý obsah by měl být zadarmo. Abyste mohli číst ukradené PDF, potřebujete počítač, čtečku nebo telefon a zřejmě přístup k wifi. Z mého pohledu to znamená, že pokud si můžete dovolit podobná elektronická zařízení, měli byste být schopní zaplatit za knihu,“ dodává pro The Guardian.


Někdejší americký prezident Bill Clinton za sebou má literární kariéru podobnou všem prezidentům — několik biografických a vzpomínkových knih, sem tam nějaký politický esej, zhodnocení politického vývoje vlastní země. Na počátku června Clinton vstoupil na pole beletrie: společně s jedním z nejprodávanějších spisovatelů na světě, autorem thrillerů Jamesem Pattersonem, vydali román The President Is Missing (Pohřešuje se prezident). A za dva měsíce se jejich díla prodalo přes milion kopií.

Podle výzkumné agentury NPD BookScan, která monitoruje osmdesát pět procent tištěného knižního trhu, je román The President Is Missing také jedinou beletrií, která se dostala do první desítky nejprodávanějších amerických knih letoška. První desítce dominuje jiný prezident — Donald Trump. Nikoli jako autor, ale coby předmět populárních nonfiction titulů, například v knize kontroverzních reportáží ze současného Bílého domu Oheň a hněv od Micheala Wolffa nebo ve svědectví bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho A Higher Loyalty (Větší oddanost).

Román The President Is Missing, který už televizní stanice Showtime adaptuje do seriálové podoby a který má zatím spíše průměrné hodnocení, vypráví příběh o kyberútoku na USA.