Hledá se vtipná žena

Zájemci se mohou podívat do Borgesovy osobní knihovny. Velká Británie má novou literární cenu — pro ženskou humoristiku.

V Buenos Aires se minulý týden veřejnosti otevřela osobní knihovna argentinského spisovatele Jorgeho Luise Borgese. Sídlí vedle domu, kde Borgesova rodina žila mezi roky 1938 a 1943, a měla by obsahovat všechny svazky, které notorický čtenář a spisovatel spisovatelů Borges vlastnil.

„Knihovna obsahuje knihy, které Borges za svůj život přečetl. Mnohé z nich jsou od anglických a severoamerických autorů, kteří jej velmi zajímali — vedle filozofie, historie a náboženských textů,“ řekla Maria Kodama, vdova po Borgesovi. „Tato sbírka představuje neocenitelné mezinárodní dědictví.“

„Prakticky to byla chirurgická operace,“ popisuje literární historička Viviana Gabriela Melloni de Mallolová proces archivace a obnovy osobní knihovny. Rukama jí a jejímu týmu prošly tisíce svazků, v nichž byly často Borgesovy poznámky, a deníků. Pracovalo se tak se štětečky a v rukavičkách.


Britská literární cena Women’s Prize for Fiction vznikla v reakci na absenci spisovatelek v nominacích na Man Bookerovu cenu v roce 1991, připomíná deník The Guardian. A situace se letos opakuje, tentokrát na poli humoristiky.

Bollinger Everyman Wodehousova cena, která se tradičně předává na literárním festivalu v Hay, letos nebyla udělena — porota se málo smála —, kritika se však vrší i tak. Spisovatelka Marian Keyesová před časem obvinila pořadatele donedávna jediné literární ceny za humornou prózu ze sexismu. Za osmnáct let jejího fungování zvítězily jen tři ženy, podotýká The Guardian.

„Myslím, že udělování cen mužům jen posiluje dojem, že muži jsou důležitější. Mužské hlasy mají automaticky extra důležitost,“ říká Keyesová.

Na tento popud založila komička, autorka a herečka Helen Ledererová novou Comedy Women in Print Prize. Ledererová doufá, že cena „povzbudí další generaci talentovaných žen, stejně jako ozáří ženy, které se daly na kariéru psaní komedií“.