Gutenbergova pistole

„Kniha je zbraň,“ zní jedna ošoupaná fráze literární publicistiky a historie. Tedy zněla, jelikož prvního srpna se na Amazonu objevila kniha, která nic jiného než střelná zbraň není.

Spojené státy už několik dekád řeší, jak a jestli regulovat prodej a držení střelných zbraní. Na jedné straně leží stovky obětí zbytečných masakrů ve školách, klubech nebo kinech, na straně druhé mávají korporacemi placení zastánci střelby druhým dodatkem americké ústavy o právu na ochranu. A teď i dodatkem prvním, ochraňujícím svobodu slova.

Do celé problematiky totiž výrazně vstupují moderní a hlavně levné technologie. Kromě volně dostupného bump stocku, který prakticky dokáže udělat z poloautomatické pušky plně automatickou zbraň, se v poslední době mluví především o technologii 3D tisku.

Kombinaci palných zbraní a 3D tisku nejvíce proslavil anarchista a aktivista Cody Wilson, podle časopisu Wired jeden z pěti nejnebezpečnějších lidí na internetu. Jeho společnost Defense Distributed v roce 2013 navrhla, vyrobila a otestovala plastovou střelnou zbraň, k jejíž výrobě postačí běžná 3D tiskárna, dostupná v jakémkoliv e-shopu.

Po úspěšném testu zpřístupnil Wilson plány na tisk zbraně pojmenované Liberator (Osvoboditel) volně na internetu. To okamžitě zatrhlo americké ministerstvo obrany s odvoláním na mezinárodní zákon o pašování zbraní. Cody Wilson a jeho společnost o dva roky později podali na ministerstvo žalobu s odůvodněním, že zákazem zveřejnit plány na tisk střelných zbraní je porušeno jeho právo na svobodu vyjádření zaručené americkou ústavou.

Letos v červnu Cody Wilson soud vyhrál (a mimo jiné tak donutil americké ministerstvo obrany přepsat směrnice o prodeji zbraní do zahraničí) a může tak od srpna soubory s plány na 3D tisk nevysledovatelných zbraní svobodně prodávat na internetu. Zatím se tak na základě soudního příkazu neděje — soud řeší, jak s celou problematikou v legislativním mezidobí naložit.

Cody Wilson se ale považuje za vítěze, a byť respektuje soudní příkaz, našel si způsob, jak zbraně publikovat: jako knihu na Amazonu. Plány k Liberatoru vyšly jako paperback za dvacet dolarů: v celé publikaci je prakticky jen počítačový kód. Wilsonova „kniha“ nese příznačný název The Liberator Code Book: An Exercise in the Freedom of Speech (Kniha kódu k Liberatoru: Cvičení ve svobodě slova).

Ve skutečné cvičení celou partyzánskou akci proměnil server Amazon, který knihu stáhl bez vysvětlení z prodeje. Svoboda slova začíná v Americe znamenat něco úplně jiného než doposud — a kniha ztratila další z nevinností.