Domácí hrozny hněvu

John Steinbeck byl sadista a notorický sukničkář, vyplývá z nové vzpomínkové knihy, nalezené na jedné půdě ve Walesu. Man Booker slaví padesátku — informacemi ze zákulisí. Adaptace Geniální přítelkyně má nový trailer.

Minulý týden vyšla kniha My Life With John Steinbeck (Můj život s Johnem Steinbeckem) od Gwyn Conger Steinbeckové. Bývalá manželka Johna Steinbecka v ní vzpomíná na nešťastný vztah se slavným americkým prozaikem, který měl „jako spousta spisovatelů několik životů a v každém z nich byl zkažený a v každém z nich byl král“.

John Steinbeck se s Gwyn Conger potkal v roce 1938, když se živila jako zpěvačka v nočním klubu. Byl tehdy ženatý s Carol Henningovou a v roce 1941 prý oběma ženám řekl, že „bude mít tu, která ho bude potřebovat víc, která ho bude chtít víc“. Gwyn Conger si Johna Steinbecka vzala v roce 1943 a jejich manželství trvalo pět let.

Rukopis samotné knihy vznikl na začátku sedmdesátých let, kdy se Steinbecková dostala do finančních potíží. Pomohl jí s ním ghostwriter a britský novinář Douglas Brown. Steinbecková zemřela v roce 1975 a Brown v devadesátých letech. Rukopis zdědil Brownův bratr Montgomery a nedávno jej objevil jeho soused, který My Life With John Steinbeck i vydává. Proč rukopis knižně nevydal už Douglas Brown, není známo.

„Od chvíle, kdy se John vzbudil, po moment, kdy šel do postele, jsem musela být jeho otrokyní,“ píše ve vzpomínkách Gwyn Conger Steinbecková. Krutost amerického klasika se prý nevztahovala jen na jeho manželku, ale také na dva syny, které prý nikdy nechtěl. „Pro Krista, ať už chcípne, bere si až moc tvýho zasranýho času,“ řekl prý John Steinbeck poté, co se jim v roce 1946 narodil syn John. Pro Gwyn Conger Steinbeckovou to byla chvíle, „kdy láska zemřela“.

Steinbeck ke své druhé manželce choval rozporuplné city. Na jedné straně jej přitahovala a vzrušovala, na straně druhé ji označil jako přímou inspiraci pro zápornou hrdinku z románu Na východ od ráje Cathy Amesovou, kterou popsal doslova jako „psychické monstrum“ a „znetvořenou duši“.


Man Bookerova cena slaví padesát let. A její organizátoři si jsou vědomi skutečnosti, že kromě obrovského vlivu na světový literární provoz je Man Booker populární kvůli jediné věci: drbům. Oficiální web Man Bookerovy ceny proto teď nabízí možnost procházet archiv a nahlédnout do půl století zákulisních půtek a pomluv, nebo se alespoň podívat na půlhodinový dokument o historii a zákulisí ceny:


O úspěchu Eleny Ferrante už toho bylo napsáno dost, pro některé můžou být jeho nejvýmluvnějším měřítkem tři písmena: HBO. Evropská odnož legendární kabelovky připravuje na rok 2019 adaptaci románové tetralogie Geniální přítelkyně, vyprávějící provázané životní příběhy dvou kamarádek z chudinské čtvrti v Neapoli. A už jsou na světě první záběry: