Odvolání editora The New York Review of Books vzbuzuje rozpaky

Vedení The New York Review of Books (NYRB) minulý týden dostalo otevřený dopis podporující Burumu, podepsaný 109 osobnostmi, které svými texty někdy do časopisu přispěly.

„Shledáváme značně problematickým, že veřejná reakce na jediný článek — byť i některým z nás se hnusí — by měla být příležitostí pro nucenou rezignaci Iana Burumy. Vzhledem k principům otevřené intelektuální debaty, na které bylo NYRB založeno, jeho odchod za těchto okolností znamená opuštění hlavní mise Review, jíž je svobodné zkoumání myšlení,“ stojí v dopise. Mezi signatáři jsou například Ian McEwan, Joyce Carol Oatesová, George Soros, Anne Applebaumová nebo Timothy Snyder.

Spisovatel Ian Buruma odešel z vedení prestižního časopisu před dvěma týdny. Stalo se tak v reakci na zveřejnění textu kanadského moderátora Jiana Ghomeshiho o vlastní zkušenosti s obviněním ze sexuálního násilí (v roce 2014 jej obvinilo dvacet žen, soud vinu neuznal). Ghomeshi v eseji celou věc zlehčoval a relativizoval. Komentátoři a přispěvatelé na sociálních sítích Burumovi vyčítali, že zveřejněním podobného textu nikomu nedělá službu a naopak podrývá vážnost problému a celé současné diskuse odehrávající se pod hashtagem #MeToo.

Buruma se pokusil celou situaci uklidnit v rozhovoru — tak nešikovně, že se jeho snaha obrátila proti němu a mluvčí NYRB oznámil, že končí v redakční radě časopisu. Není přitom jasné, zdali odešel dobrovolně, nebo byl vyhozen.

Kromě relativizace sexuálního násilí měl být důvodem k jeho odchodu i nestandardní redakční postup. Teď už bývalý editor sice ve zmiňovaném rozhovoru tvrdil, že za jeho rozhodnutím stála celá redakce, podle interních informací věc ale řešil pouze s jedním kolegou. NYRB přitom prosluje otevřenou redakční politikou, kdy se hlavní texty probírají se všemi editory.

To potvrdil i vlastník a vydavatel NYRB Rea Hederman, přičemž naznačil, že Buruma se od zavedené redakční praxe odkláněl už delší dobu. Naopak spisovatelé jej v otevřeném dopise za nové směřování NYRB chválí.