Thriller v dobách chatu

Zemřel nejprodávanější a nejčtenější čínský spisovatel Ťin Jung. Bestsellerista James Patterson vydal novou „knihu“ — na Messengeru.

James Patterson je spisovatel thrillerů a kriminálních dramat a pravidelně se přetahuje s J. K. Rowlingovou o titul nejúspěšnějšího a nejvýdělečnějšího autora planety. Celkově se prodalo přes 375 milionů výtisků jeho knih. Naposledy vydal román ve spolupráci s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem, úspěchy slaví i na poli dětské literatury. Patterson se teď pokouší přizpůsobit nové technologické realitě a vydává román The Chef (Šéfkuchař) prostřednictvím Facebooku, konkrétně jeho komunikační aplikace Messenger.

„Kdybyste mi před deseti lety řekli, že jeden z mých románů vyjde jako proud chatových bublin, videa a zvuků, asi bych se vám vysmál. Ale zkoumání nových způsobů, jak zůstat ve styku se čtenáři, je pro mě důležité. Messengerová zkušenost dělá z The Chef nejen příjemnější zážitek pro čtenáře mladších generací, ale nabízí také lákavé a napínavé čtení jako nic jiného,“ praví Patterson v prohlášení.

V mobilní aplikaci Messenger stačí vyhledat „The Chef by James Patterson“. Po kliknutí na výsledek začíná příběh, vyprávěný pomocí zpráv, videa, zvukových nahrávek i voleb pro čtenáře, kterou linii vyprávění chce zrovna sledovat. The Chef vypráví příběh neworleanského kuchaře, majitele foodtrucku a detektiva v jedné osobě, který se snaží očistit své jméno — je obviněn z vraždy —, přičemž pro Pattersona příznačně odhalí teroristickou hrozbu.

James Patterson se rozhodl pro spolupráci s Facebookem nejen kvůli péči o své fanoušky, ale také kvůli zkostnatělosti nakladatelského průmyslu. „Nedělají toho dost a já si nejsem úplně jistý proč,“ řekl Patterson časopisu Newsweek. „Není na nich nic špatného, ale skoro všichni nakladatelé ve státě mají jeden a ten samý přístup. Potřebujeme více kreativity, měli by se otevřít více novým věcem.“

Jednou z těch nových věcí by mohla být podle Pattersona právě „kombinace všeho“. Patterson a jeho tým neomezili projekt The Chef pouze na Messenger: postavy mají vlastní instagramové profily, na Facebooku je skupina věnovaná knize, chystá se živý chat se samotným Pattersonem. The Chef je prvním podobným projektem na Facebooku a jeho platformách (Messenger, Instagram).

Vyjde i knižně, v únoru 2019. Na Messengeru je dostupný od října.


Minulé úterý zemřel ve věku 94 let v Hongkongu spisovatel fantastických a bojových románů Ťin Jung. Jeho románů z žánru wuxia se údajně prodalo na tři sta milionů výtisků.

Ťin Jung, občanským jménem Luis Cha, je pro západní čtenáře téměř neznámou figurou, v Číně a čínsky mluvících regionech však platí za jednoho z nejdůležitějších autorů dvacátého století. „Největší vypravěč v čínské literatuře v posledních více než tři sta letech,“ označuje Ťin Junga jeho přítel a hongkongský novinář Chip Cao.

O Ťin Jungově popularitě svědčí aktivita na čínských serverech a sociálních sítích: dominantní čínský vyhledávač zobrazuje Ťin Jungův profil černobíle, zprávy s hashtagem o úmrtí slavného spisovatele měly přes miliardu zobrazení.

Luis Cha se narodil v roce 1924 v Číně, před nástupem komunistů ale s rodinou přesídlil do Hongkongu. Studoval právo, chtěl se stát diplomatem, a aby měl na studie, přivydělával si v padesátých letech jako novinář. Později spoluzakládal hongkongské noviny Ming Pao. Souběžně s novinářskou kariérou začala i ta literární: v roce 1957 vyšla trilogie Kondor, zřejmě nejpopulárnější Ťin Jungova série.

Žánr wuxia vychází z čínské mytologické a duchovní tradice: hrdinové — na rozdíl od západního fantasy téměř vždy lidé — jsou obdaření nadpřirozenými schopnostmi a svádí spolu kung-fu souboje, většinou na půdorysu milostného nebo válečného eposu. Ťin Jung děje svých knih zasazoval do skutečných historických reálií. Například děj zmíněné trilogie Kondor se odehrává mezi desátým a třináctým stoletím, za vlády dynastie Sung.