Skandál v červené

Brazilská autorka milostných románů byla obviněna z plagiátorství — aby se přiznala, že je ani nepíše. Will Smith vymýšlí dětské knížky.

Plagiátorské kauzy se nevyhýbají žádné oblasti lidské tvorby — ani červené knihovně. Minulý týden se ukázalo, že brazilská bestseleristka a spisovatelka milostných románů Cristiane Serruyaová opisovala u svých slavných kolegyň. Ta v reakci na obvinění několik svých románů stáhla z oběhu.

Jako první na plagiátorství Serruyaové upozornila americká profesorka práva a autorka romantických historických próz Courtney Milanová na svém blogu. V dlouhém článku ukazuje, že celé pasáže z románu Royal Love (Královská láska) od Serruyaové slovo od slova kopírují její úspěšnou knihu The Duchess War (Vévodčina válka).

„Cristiane Serruyaová musí být naprostý idiot. Prodala jsem několik set tisíc výtisků téhle knihy. Další stovky tisíc jsem k tomu rozdala. Opravdu si myslí, že čtenáři si nikdy nevšimnou jejího neskrývaného plagiátorství?“ ptá se Milanová na svém blogu.

Po jejím odhalení se se svými obviněními začaly přidávat další autorky: Bella Andreová, Tessa Dareová, Loretta Chaseová nebo Lynne Grahamová. Na Twitteru kolovala obvinění pod hashtagem #CopyPasteCris.

„Právě se ke mně dostaly strašné zprávy, že má práce plaguje jiné autory. Stahuji proto z prodeje všechny díly, na kterých jsem pracovala s ghostwriterem z Fiverru (Fiverr je pracovní platforma, kde si lze pronajmout práci ghostwritera, pozn. red.) — který si mimochodem už stačil zamknout účet —, dokud si nebudu jistá, že se všechno vyřešilo,“ vysvětluje Serruyaová Guardianu.

Brazilská autorka se tak nechtěně přiznala k další praktice, která sice není nelegální a amorální, ale fanoušci o ní neradi slyší: a sice, že jejich oblíbená spisovatelka knihy ani sama nepíše. Pouze zadává náměty a příběhy anonymním řemeslníkům z internetu.


Will Smith se vrátí ke své průlomové roli ze seriálu The Fresh Prince of Bel-Air. Ale ne jako herec, nýbrž coby autor: časopis Entertainment Weekly přišel se zprávou, že Smith uzavřel s nakladatelským domem HarperCollins smlouvu na tři knihy.

V dubnu tak vyjde díl ze série Fresh Princess — na rozdíl od původního seriálu se bude příběh točit kolem hrdinky. Základní premisa ale zůstává: trochu výstřední dívka se přestěhuje do nového města i sociálního a kulturního kontextu.

„Vím, že všechny moje děti by si Fresh Princess zamilovaly, kdyby byly menší. Jako otec, který vychoval silnou dceru, vím, jak důležité je vidět určitý typ silných postav v příbězích,“ říká k projektu Smith.

Původní princ z Bel-Air bude mít při vzniku knih spíš úlohu showrunnera a marketingového lákadla. Smithovy nápady do knižní podoby převede spisovatelka Denene Millner.