Bestseller od FBI

Britská Bookerova cena má nového sponzora. Amerika čeká na vyšetřovací zprávu — a nakladatel na bestseller. Platforma Serial Box bude vyvíjet nové příběhy pro Marvel.

Investor a miliardář Michael Moritz bude v následujících pěti letech sponzorovat britskou Bookerovu cenu. Tu od roku 2001 sponzorovala investiční skupina Man Group, která nedávno oznámila, že letos se bude ocenění jmenovat „Man Booker Prize“ naposledy.

Moritz s manželkou Harriet Heymanovou budou cenu sponzorovat skrze charitativní organizaci Crankstart. Ocenění ale neponese jméno společnosti nebo sponzorů a vrátí se ke starému označení „The Booker Prize“. Michael Moritz bude rovněž financovat Mezinárodní Bookerovu cenu.

„Ani jeden z nás si nedovede představit den strávený bez čtení knihy. Bookerovy ceny jsou způsob, jak rozšiřovat povědomí o myšlenkách, objevech, potěšeních a radosti ze skvělé prózy,“ říká Moritz BBC. „Stejně jako Bookerova cena jsem se i já narodil v Británii a před odchodem do Ameriky mě odchovala anglická literatura.“

Michael Moritz začínal jako novinář v časopise Time. V roce 1984 napsal první životopis Steva Jobse a jeho společnosti Apple. Poté odešel do Silicon Valley, kde investoval do technologických firem jako Google, LinkedIn nebo PayPal. Harriet Haymanová je spisovatelka a stejně jako manžel původně novinářka — začínala v The New York TimesLife.

Charita Crankstart vznikla v roce 2000 na podporu amerických vysokoškolských studentů, kteří si nemohou dovolit platit školné.


V následujících dnech nebo týdnech má speciální vyšetřovatel FBI Robert Mueller předat americké vládě zprávu o ruském vlivu na americké prezidentské volby. Veřejností, politiky i novináři napjatě očekávaná zpráva bude mít pravděpodobně velký dopad na americkou společnost a politiku — a nepochybně i literaturu faktu. Dá se očekávat, že se už tak poměrně rozsáhlá sbírka knih o Donaldu Trumpovi, jeho chybách, vzestupu a možném pádu ještě rozroste. A nakladatelství Skyhorse Publishing už rovnou vyhlásilo plán vydat knižně samotnou Muellerovu zprávu. I když vůbec není jasné, jestli někdy v dohledné době bude veřejná.

Pro Skyhorse Publishing to nebude první knižní vydání vládní zprávy: Herman Graf, editor nakladatelství, před více než čtyřiceti lety připravoval k vydání záznamy z Watergate.

Nakladatelství už má v pohotovosti tým, který Muellerovu zprávu připraví k vydání v co nejkratším čase. Vzhledem k vyšetřování, které probíhá už dva roky a dotýká se desítek lidí a několika států, Skyhorse Publishing počítá s knihou o rozsahu 960 stran.


Internetová televize Netflix nedávno zarazila komiksové fanoušky zprávou o zrušení seriálu Jessica Jones z marvelovského univerza. Podle posledních zpráv to ale neznamená úplný konec cynické detektivky: její příběh, stejně jako příběhy postav z komiksů a filmů Thor nebo Černý panter budou rozvíjet příběhy z platformy Serial Box.

Pro Serial Box — podle tvůrců něco jako „HBO pro čtenáře“, která nenabízí knihy, nýbrž kapitoly příběhu psaného na stejném tvůrčím půdorysu jako televizní seriály (o tématu jsme psali více zde) — to je první podobná spolupráce.

„Jsme nadšení, že nám Marvel věří a že můžeme rozvinout a rozšířit příběhy a světy všech těch milovaných postav,“ říká šéfka Serial Boxu Molly Bartonová.

Serial Box nabízí kapitoly či epizody svých prozaických seriálů v psané i audio podobě. První marvelovský příběh o Thorovi vyjde na platformě v létě.