Tíha prázdné knihy

Brazilské sociální sítě baví prázdné stránky. Na atolu Baa chybí knihkupec.

Velká část brazilského internetu se minulý týden bavila knihou Proč si Bolsonaro zaslouží respekt, důvěru a důstojnost?. Respektive faktem, že 188 stránek ze 190 je prázdných.

Kniha během hodin nasbírala na Amazonu stovky pochvalných recenzí. „Gratuluji autorovi k výsledkům tvrdé práce,“ píše se v jednom hodnocení. Další zase uvádí, že „je to nejlepší a nejobsáhlejší analýza osoby, která proměňuje naši zemi“.

Jair Bolsonaro, bývalý armádní důstojník a poslanec brazilského parlamentu, je v úřadu prezidenta od ledna tohoto roku. Volby vyhrál se sliby oživení ekonomiky a potírání kriminality a korupce; mezi jeho vzory patří například současný americký prezident Donald Trump. A stejně jako Trump je také Bolsonaro kontroverzní figura, pověstná mizogynní a homofobní rétorikou nebo podporou velkého byznysu a kácení deštných pralesů.

Autorem Proč si Bolsonaro zaslouží respekt, důvěru a důstojnost? je třicetiletý Willyam Thums, v současnosti doktorský student literatury ve Spojených státech. „Je to protest,“ vysvětluje. „Myšlenkou je neposkytnout žádnou odpověď, jelikož si myslím, že Bolsonaro si nezaslouží vůbec nic.“

Knihu si podle Thumse navzdory kladnému hodnocení a stovkám recenzí nikdo nekoupil. V současnosti už je na Amazonu nedostupná a přibylo k ní označení „(satirická kniha)“.


Na Maledivách shánějí knihkupce do luxusního resortu na atolu Baa. Zájemci by měli mít mimo jiné perfektní angličtinu a být schopní psát zábavný blog o „osvěžujícím životě knihkupce na opuštěném ostrově“. A kromě kompletního provozu malého krámku s knihami bude nový knihkupec odpovědný za kurzy tvůrčího psaní, biblioterapii či lektorství. Snad zbude — po koupání — čas i na literaturu.