Přichází Závěti

Vychází pokračování Příběhu služebnice. V Brazílii se nepodařilo zakázat komiks s gayi na obálce.

Zítra vychází možná nejočekávanější kniha letošního roku — The Testaments (Závěti) od kanadské prozaičky Margaret Atwoodové. Jedná se o pokračování jejího nejslavnějšího románu Příběh služebnice z roku 1985, který v posledních letech zpopularizovala i stejnojmenná televizní adaptace.

Dystopie Příběh služebnice vypráví o budoucích Spojených státech, v nichž proběhla revoluce a kde vládne ultrakonzervativní stát Gileád. V Gileádu jsou některé ženy odsouzeny k roli služebnic — plodí děti cizím rodinám, protože v celkové populaci extrémně vzrostla neplodnost. Závěti se odehrávají patnáct let po konci děje Příběhu služebnice a mají tři vypravěčky: dvě dcery hrdinky prvního dílu a tetu Lydii, jednu z ústředních a záporných postav Příběhu služebnice.

Uvedení Závětí na trh budou provázet půlnoční prodeje a tematické večírky v knihkupectvích. Vydání nového románu Margaret Atwoodové rovněž provází různá bezpečností opatření a informační a prodejní embargo.

I tak se ale už stačily Závěti dostat do užšího výběru na letošní Bookerovu cenu. Ocenění může dostat jakákoli próza, která vyjde do data vyhlášení vítěze pro daný rok. Porotci letošního Bookera proto už na jaře dostali své kopie s unikátním vodoznakem a k podepsání přísnou smlouvu o mlčenlivosti. „Závazek nic neprozrazovat a nelítostná smlouva nám brání v jakémkoli popisu toho, kdo, jak, proč a dokonce kde. Takže: je to děsivé a fascinující,“ popsali porotci román. Kromě Atwoodové se do užší nominace dostal i romanopisec Salman Rushdie s příběhem Dona Quijota zasazeným do dnešní Ameriky či turecká prozaička Elif Şafaková s románem o znásilnění.

Nakladatelství Curtis Brown, spadající pod nakladatelský dům Penguin Random House, uvedlo, že měsíce před uvedením Závětí na trh odolávalo hackerským útokům. Hackerům se k rukopisu očekávaného bestselleru nepodařilo dostat.

I tak došlo na porušení embarga, z neočekávané strany: největší světový internetový obchod Amazon zjevně kvůli technické závadě zaslal čtenářům, kteří si Závěti koupili v předprodeji, jejich kopie už minulý týden. Podle vyjádření obchodu se mělo jednat jen o několik málo případů, podle deníku The Guardian odešlo ale až na osm set kopií.

Ačkoli se jednalo o neúmyslnou technickou závadu, vyvolal přešlap Amazonu v mnohých knihkupcích vztek: kdyby se podobné chyby dopustila malá a nezávislá knihkupectví, ze strany obrovského nakladatelství by přišla tvrdá penalizace. Amazonu, který stojí za většinou prodejů knih, tak může Penguin Random House posílat akorát tak prosebné dopisy. Jak upozorňuje server Gizmodo, není to první podobná chyba, které se Amazon v posledních měsících dopustil.

Streamovací platforma Hulu, z jejíž produkce pochází úspěšná a kritiky chválená adaptace Příběhu služebnice, chystá také televizní zpracování Závětí.


Starosta brazilského Rio de Janeira Marcelo Crivella se snažil vykázat z knižního veletrhu komiks se dvěma líbajícími se muži na obálce. Crivella, který dříve působil i jako biskup, se odvolával na nevhodnost materiálu pro mladistvé.

Jeho nařízení zrušil předběžným rozsudkem soud s odvoláním na právo na svobodu vyjadřování.

Komiks Avengers: The Childrens Crusade, který se v Brazílii prodává od roku 2012 a jehož kontroverzní vydání je na tamním trhu dostupné už tři roky, se po starostově pokusu o zákaz rychle vyprodal. Jeho obálku navíc na titulní straně otiskl deník Folha de São Paulo.