Umění klidného sloupku

Přinášíme krátkou lekci z fascinujícího světa bezpohlavního psaní. Tento postup je prověřený a účinný. Staňte se kulturní a intelektuální elitou s názorem i vy. Jednoduše, rychle, ještě dnes.

Zdravím, příteli, vím, chceš napsat sloupek, aby ses trochu zviditelnil, abys zapadl mezi intelektuální elitu. Nemusíš se za to stydět. Tomuto přístupu rozumím a dovoluji ti být mým následovatelem. Tvým cílem musí být psaní o tématech, která jsou ti blízká a zároveň pro tebe něco znamenají. Může se stát, že své zviditelnění čas od času využiješ jako ústupek kolegovi — autorovi, od kterého budeš následně vyžadovat drobnou protislužbu. Vidíš, vypadá to na tvoji první spolupráci. Dovol mi, abych ti poskytl pár praktických rad.

Zvolme si jako cvičné téma propagaci nějakého zajímavého jevu, například občanského aktivismu. V první řadě je nezbytně nutné připravit pro pokoutnou propagaci daného tématu přívětivý prostor. Jednoznačně by se sloupek neměl týkat aktivismu samotného, tím spíše, pokud má toto téma ambice rozdělovat společnost nebo se snaží podrobit kritice tu část společnosti, která se dle tvého názoru vymyká dobrým mravům. Jistě, musíš společnost hodnotit přísně, nemůžeš v žádném případě odpouštět a musíš si vytrvale stát za svým, avšak nikdy ne ve vlastním sloupku! Pokud chceš skutečně zaujmout správné lidi, tento přístup prosím vymaž z hlavy! Mohlo by to ovlivnit tvou cílovou skupinu. 

Na druhou stranu zase nesmíš být opatrný příliš, je dobré si tak čas od času do nějakého problému dloubnout. Nezapomínej, že správní a spravedliví lidé jsou v boji za utkvělou představu o tom, že dělají správnou věc, ochotni jít například s transparentem na náměstí. Buď demokrat, ale zároveň měj tak trochu zdravě pod čepicí. Pokud by ses opravdu náhodou odhodlal jít na takto tenký led a chtěl tento jejich postoj hodnotit, rozhodně se vyhni generalizaci, je totiž možné, že bude napadena tvým bystřejším kolegou, který správně poukáže na komplexnost problému. Pamatuj, hňupové se mezi intelektuální elitu nikdy nedostanou.

Myslím, že jsme na dobré cestě, začíná se nám tu rozvíjet pěkně žhavá debata. Mezi ohlasy čtenářů reagujících na jev se začínají kromě termínů z oblasti jejich zájmu objevovat i další pozoruhodné výrazy, jako je diskurz, etika, společenská odpovědnost a jiné. Bohužel v této fázi se začínají k tématu připojovat i jedinci, kteří cítí zvýšený zájem o tematiku, ale bohužel nemají její hlubší znalost. Přesto se do tohoto již solidně vystavěného diskurzu snaží dostat. Pozor, takový jedinec zůstává z důvodu nezájmu elit často nuceně stranou, ale protože je zároveň jedincem ambiciózním, nenechá to tak a pokusí se napsat vlastní sloupek, který se dívá na problematiku tak trochu z jiného konce. Oblíbená je především technika napadání a vyvracení vědecky podložených bádání.

Pokud se ti zdá, že balancuješ na hraně, a mohlo by to vypadat, že se přikloníš k té či oné straně nešťastně polarizované diskuse, zkus strhnout pozornost k dlouho neřešeným problémům. Téma, u něhož většina obyvatel ráda projeví soustrast, je vůbec vhodným motivem k rozvíření nebezpečných vod demokratické diskuse. Spokoj se však raději jen s povšechným pojetím, nerozváděj náhradní téma příliš, především pak neupozorňuj na psychické nemoci nebo menšinovou sexuální orientaci, to by mohlo vycpávkovost náhradního tématu značně znehodnotit. Do textu by se vloudil konflikt, což v dobře fungujícím sloupku, který má propagovat tvoji osobnost, tvé téma a případně tvého kolegu, není žádoucí.

Názorově pluralitní český deník. Ilustrační foto<br>

Názorově pluralitní český deník. Ilustrační foto

Čas od času se možná stane, že budeš slušně požádán, aby ses jistému tématu přímo vyhnul. Pokud bude nabízena finanční kompenzace, nemůžeme možnost využití této nabídky považovat za zcela nešťastnou. Každý přeci ví, že nepsat o nějakém tématu je nejlehčí práce na světě, při které tě navíc nikdo nemůže načapat. Někteří vyspělejší sloupkaři umí takovýchto „nezmíněných“ témat do svých článků propašovat i několik. Zde se však již jedná o vyspělejší metody drobné žurnalistiky a patří naprostým mistrům společenského komentáře. Tito mistři svého řemesla se poté zaslouženě těší z přízně předních deníků.

Ale já jsem přesvědčen, že pokud se budeš držet tohoto skromného postupu a budeš cvičit svůj mozek v umění klidného sloupku, dočkáš se i ty svého vytouženého místa na slunci. Poté již pro tebe nebude problém vytěsnit ze sloupku jakékoli téma. No kdo ví, třeba bude dokonce i kontroverzní… uvidíme… chce to čas a píli.

Držím palce. Hodně štěstí.


Pavel Zajíc je básník, kterému vyšly dvě básnické sbírky Ona místaPeníze.