Básnická kronika dneška

Britští básníci kolektivně zachycují současnou krizi do veršů. Amazon přispívá na obchody, které současně ruinuje. Mezinárodní Bookerova cena bude později.

Britská básnířka Carol Ann Duffyová v reakci na koronavirovou krizi spustila mezinárodní básnický projekt Write Where We Are Now (Piš, kde se nalézáme). Podle Duffyové je projekt příležitostí pro reflexi a inspiraci v časech krize a rovněž „živým záznamem toho, co se dnes děje, očima a ušima básníků, z jejich zahrad a podkroví“.

Na projektu se podílí i Manchester Metropolitan University. Do básnické koronavirové kroniky přispívají podle deníku The Guardian jak začínající básníci, tak velká jména britské literatury jako Gillian Clarkeová nebo Jackie Kayová.


Knižní průmysl je ve Velké Británii zasažen pandemií stejně jako jinde na světě. Několik nezávislých knihkupectví proto zorganizovalo sbírku na svou podporu: cílovou částku deset tisíc liber se podařilo vybrat poměrně záhy — přispěli spisovatelé, velké společnosti jako Penguin Random House či britská Knihkupecká asociace a brzy bylo na účtu kampaně něco přes sto tisíc. Největší částkou, čtvrtmilionem liber, však přispěl neznámý dárce, a sbírka se tak vyšplhala k částce 380 tisíc liber.

Identita štědrého podporovatele byla odtajněna až o několik dní později — a překvapivě pro všechny se jednalo o Amazon, možná největší důvod zavírání knihkupectví před vypuknutím epidemie covid-19.

„Jsem ráda, že takové peníze jdou na dobrý účel, ale kamenná knihkupectví nečelí větší hrozbě než Amazonu, jehož pracovní praktiky jsou dobře zdokumentovaná nechutnost,“ napsala k dárci Gayle Lazdová, jedna z knihkupkyň stojících za sbírkou.

Amazon je jednou z mála společností, jejichž hodnota během současné krize stoupá. Podle některých měřítek lidé v internetovém obchodě utrácejí přes jedenáct tisíc dolarů za sekundu a osobní jmění zakladatele Amazonu Jeffa Bezose za dobu pandemie vzrostlo o dvacet čtyři miliard dolarů. Zaměstnanci a pracovníci Amazonu naopak protestují, že musí i v takto kritické a rizikové době pracovat v nešetrných a často vykořisťovatelských provozech.


Oznámení vítěze letošní Mezinárodní Bookerovy ceny se odkládá. Původně se mělo ocenění za nejlepší cizojazyčný román přeložený do angličtiny předávat devatenáctého května, nyní se však posouvá do pozdního léta. Organizátoři ke kroku přistoupili z obavy, že by se v současnosti nemuseli všichni čtenáři k oceněnému titulu z důvodů omezené distribuce i prodeje knih dostat.

https://twitter.com/TheBookerPrizes/status/1245671313701842945